На редовно онлайн заседание, на 21 октомври, Министерският съвет трябва да определи новия председател на Държавната агенция за българите в чужбина, предаде БТА.
Проекто-решението и името на бъдещия председател е внесено от вицепремиера по икономическата и демографската политика и министър на туризма Марияна Николова.
Мисията на агенцията, заложена още при основаването ѝ на 1 октомври 1992 година, е да осъществява политиката на държавата спрямо българите и техните общности по света. Нейни председатели през годините са били политици и общественици като Гиньо Ганев, писателя Георги Данаилов, историците Вера Мутафчиева и Пламен Павлов, филологът Райна Манджукова, икономистът Деница Христова.
През 2018 година Държавната агенция за българите в чужбина преживя сериозен трус, след като при спецакция бяха арестувани тогавашният й председател Петър Харалампиев, главният секретар Красимир Томов и още двама души. Ход на делото беше даден в края на септември 2020 г.
Петър Харалампиев е обвиняем за участие в престъпна група, както и за вземане на подкупи при издаване на удостоверения за български произход, което е важен документ по приключване на процедурата за придобиване на българско гражданство.
В навечерието на 1 юни – Ден на детето, УНИЦЕФ и Националният статистически институт представят “Децата в България: ключови данни и тенденции за 2024 г.”, обобщен преглед на демографските, здравните, образователните и социално-икономическите..
Националният събор на овцевъдите за тринайсети път събира край Петропавловския манастир представители на бранша, почитатели на народния бит и творчество, любители на здравословните фермерски храни и на старовремските кулинарни традиции. Очаква се..
Трийсет процента от българите или 1,8 милиона души попадат в групата на енергийно бедни домакинства, които нямат достъп до основни енергийни услуги за адекватно отопление, охлаждане, осветление и осигуряване на енергия за домакинските уреди,..
В "България днес" на 30 май слушайте:..
Хиляди се събраха в центъра на София, за да се обявят в защита на българския лев. Подобни протести се провеждат и в други градове на страната...
Над 2200 деца от цяла България, Босна и Херцеговина, Косово, Молдова, Република Северна Македония, Сърбия, Черна гора и Украйна участват в 22-рия..