Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Казусът със Закона за радиото и телевизията - с реакции и в парламента

Вежди Рашидов отказва да внесе промените без постигнато съгласие

| обновено на 22.10.20 в 17:40
Снимка: БГНЕС

Народните представители от БСП, както и независимите депутати, напуснали групата на БСП, поискаха оставката на министъра на културата Боил Банов във връзка с предложените за обществено обсъждане промени в Закона за радиото и телевизията, предаде парламентарният репортер на БНР Даниел Инков. 

Независимите настояват за изслушване на генералните директори на БНР и БНТ, както и на медийните експерти, работили по текстовете в проекта: "Възмутени сме от изнесените факти от генералния директор на БНР господин Андон Балтаков, предизвикали като естествена негова реакция - подаване на оставка. Това за пореден път дава аргументи за натиск върху обществените медии и подчиняването им на механизми за политически манипулации".

По-рано днес Министерството на културата излезе с позиция по повод подадената вчера от генералня дректор на БНР Андон Балтаков оставка. Заради подмяна в текст от проектозакона за радиото и телевизията, вече одобрен от БНР, Балтаков поска оставката на министъра на културата Боил Банов. 

В становището на Министерството на културата се подчертава, че целият законопроект е публикуван на интернет страницата на ведомството и до 18 ноември "могат да бъдат процедирани предложения от всички заинтересовани страни", включително от Българското национално радио. „Ролята и целта на Министерството на културата е единствено да създаде необходимата организация за провеждане на работните заседания, като даде възможност на всички страни да проведат дебата за медиите свободно и в широк формат, без да налага своя позиция или политики и без да дава предложения или мнения, свързани с регулирането на медийната среда или работата на обществените медии“ – пише още в позицията, публикувана и на официалния уеб сайт на ведомството

„Аз няма да пусна този закон в зала, докато всички не седнем на една маса и не обсъдим кое е правилното за бъдещето и за развитието на обществените медии. Да правиш закон в тъмното и против медиите, това не е закон. Един закон трябва да обслужва основно хората, които работят в тези звена“. Това каза пред БНР Вежди Рашидов, председател на Комисията по културата и медиите в парламента. 

Според него досега е било пропуск това, че не е имало по-широко обществено обсъждане на предстоящите промени в Закона за радиото и телевизията. Подробностите вижте ТУК




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Хутите освободиха екипажа на Galaxy Leader, включващ двама българи

Йеменските хути от групировката "Ансар Аллах" освободиха екипажа на кораба Galaxy Leader, похитен в края на 2023 година в Червено море, предаде БНТ. Капитанът и старши помощник капитанът са граждани на България. Освен двамата българи, в екипажа..

публикувано на 22.01.25 в 15:55
Камерунската писателка Джаили Амаду Амал

Камерунската писателка Джаили Амаду Амал гостува в София

Известната камерунска писателка и активистка, отличена с награда "Гонкур на гимназистите", Джаили Амаду Амал пристига в България за "Нощта на четенето" 2025 г. по покана на Френския институт в София и издателство "Ентусиаст". Амал ще бъде част..

публикувано на 22.01.25 в 14:36

Мултимедийна изложба ни води в студиата, припомня гласове и събития, свързани с историята на БНР

На 25 януари тази година Българското националното радио ще отбележи своя 90-годишен юбилей. Празникът на Старата къща ще бъде съпроводен от различни инициативи, а кулминацията ще бъде церемонията по връчването на Годишните награди за..

публикувано на 22.01.25 в 12:10