Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Казусът със Закона за радиото и телевизията - с реакции и в парламента

Вежди Рашидов отказва да внесе промените без постигнато съгласие

| обновено на 22.10.20 в 17:40
Снимка: БГНЕС

Народните представители от БСП, както и независимите депутати, напуснали групата на БСП, поискаха оставката на министъра на културата Боил Банов във връзка с предложените за обществено обсъждане промени в Закона за радиото и телевизията, предаде парламентарният репортер на БНР Даниел Инков. 

Независимите настояват за изслушване на генералните директори на БНР и БНТ, както и на медийните експерти, работили по текстовете в проекта: "Възмутени сме от изнесените факти от генералния директор на БНР господин Андон Балтаков, предизвикали като естествена негова реакция - подаване на оставка. Това за пореден път дава аргументи за натиск върху обществените медии и подчиняването им на механизми за политически манипулации".

По-рано днес Министерството на културата излезе с позиция по повод подадената вчера от генералня дректор на БНР Андон Балтаков оставка. Заради подмяна в текст от проектозакона за радиото и телевизията, вече одобрен от БНР, Балтаков поска оставката на министъра на културата Боил Банов. 

В становището на Министерството на културата се подчертава, че целият законопроект е публикуван на интернет страницата на ведомството и до 18 ноември "могат да бъдат процедирани предложения от всички заинтересовани страни", включително от Българското национално радио. „Ролята и целта на Министерството на културата е единствено да създаде необходимата организация за провеждане на работните заседания, като даде възможност на всички страни да проведат дебата за медиите свободно и в широк формат, без да налага своя позиция или политики и без да дава предложения или мнения, свързани с регулирането на медийната среда или работата на обществените медии“ – пише още в позицията, публикувана и на официалния уеб сайт на ведомството

„Аз няма да пусна този закон в зала, докато всички не седнем на една маса и не обсъдим кое е правилното за бъдещето и за развитието на обществените медии. Да правиш закон в тъмното и против медиите, това не е закон. Един закон трябва да обслужва основно хората, които работят в тези звена“. Това каза пред БНР Вежди Рашидов, председател на Комисията по културата и медиите в парламента. 

Според него досега е било пропуск това, че не е имало по-широко обществено обсъждане на предстоящите промени в Закона за радиото и телевизията. Подробностите вижте ТУК




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Македонски творци отказаха да гостуват в София за честване на Гоце Делчев

Творците от Северна Македония, които са потвърдили участие в концерта за отбелязването на 153-ата годишнина от рождението на Гоце Делчев, са отказали ангажимента, съобщава БТА. Преди повече от седмица актрисите Валентина Божиновска и Илина..

публикувано на 31.01.25 в 11:55
Бургаският мост - място за срещи и още нещо...

Български градове в надпревара за Европейска столица на културата 2032

През 2032 година България и Дания ще изберат свои градове за титлата "Европейска столица на културата". Процедурата ще започне през 2026 година, когато двете държави официално ще поканят своите градове да подготвят кандидатурите си...

публикувано на 31.01.25 в 11:25

"Възраждане" искат правителството да прекрати сътрудничеството със СЗО

Партия “Възраждане” внася проекторешение за излизане от споразумението със Световната здравна организация (СЗО), съобщиха от парламентарната формация. Те изискват от правителството да прекрати Основното споразумение със СЗО за установяване на..

публикувано на 31.01.25 в 11:07