Традиционната годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина ще се проведе на 25 и 26 октомври онлайн със съдействието на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски” и ще премине под мотото "Българските училища в чужбина - традиция, практика, иновация”.
В рамките на събитието ще бъдат обменени идеи и добри практики, свързани с преподаването в българските неделни училища във Великобритания, Австрия, Испания, Кипър, САЩ, Белгия и други страни.
Конференцията ще бъде открита в 18:10 часа българско време от проф. Румяна Танкова – заместник-ректор на Пловдивския унимерситет „Паисий Хилендарски“ и от председателя на Асоциацията на българските училища в чужбина д-р Ирина Владикова.
В първия панел – български език и литература, Веселина Семерджиева от БГ Школо „Васил Левски“ в Лондон и Зорница Гоган от Българското училище „Райна Княгиня“ в Дъблин ще говорят за това как слушането се развива като комуникативно умение в обучението по български език като чужд.
Другите теми в онлайн форума засягат изграждането на двуезични образователни системи, методите, принципите и похватите за интензивно обучение на ученици от българските общности в чужбина, които не са посещавали българско училище в началния етап на обучение.
Във втория ден от конференцията основна тема на разговор ще бъде „История и география на България“, като ще бъде представено дигиталното преподаване на история на България, а също – стратегии за организиране на онлайн обучение по „История и цивилизации“ за 5-7 клас в българските училища в чужбина, работа с учениците в часа по география и стратегия как да направим часовете интересни и привлекателни за подрастващите.
По темата „Извънкласни дейности“ Ирина Кушлева от Българския образователен и културен център „Зора“ във Вирджиния, САЩ, ще говори за изкуството да съхраним език, култура и традиции зад граница, а Веселина Маринова от Асоциация Родина - Сеговия, Испания – за стимулирането на изразните средства при учениците с цел себепознание, самоконтрол и придобиване на компетентност за постигане на максимални образователни резултати.
Съставил: Красимир Мартинов
Военният научноизследователски кораб НИК 421 "Св. св. Кирил и Методий" се звърна след успешна трета мисия до Антарктида. Корабът акостира на Морската гара във Варна и беше посрещнат с военен ритуал. Корабът е изминал 19 725 мили за 155..
Последните дискусии в Съвместната историческа комисия между България и Северна Македония бяха напълно безплодни поради позицията на колегите от Скопие. По същество нямаше продуктивна атмосфера. Македонските колегиотказаха обсъждане на съвместни..
Международната рейтингова агенция "Фич" (Fitch) потвърждава дългосрочния кредитен рейтинг на България на ниво "BBB" с положителна перспектива, предава БТА. Рейтингът на България е подкрепен от силния външен баланс и баланс на публичните финанси..
Българският научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" (НИК 421) ще бъде тържествено посрещнат днес на морската гара във Варна. Лошото време..
Малко след откриването на мотосезона в София в края на март, столицата ни става домакин на най-голямото мото изложение у нас . То се провежда от..
В "България днес" на 11 април слушайте: 01:45 - Актуална информация от България и света 10:14 - Прогноза за времето у нас и по света 16:07 -..