Традиционната годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина ще се проведе на 25 и 26 октомври онлайн със съдействието на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски” и ще премине под мотото "Българските училища в чужбина - традиция, практика, иновация”.
В рамките на събитието ще бъдат обменени идеи и добри практики, свързани с преподаването в българските неделни училища във Великобритания, Австрия, Испания, Кипър, САЩ, Белгия и други страни.
Конференцията ще бъде открита в 18:10 часа българско време от проф. Румяна Танкова – заместник-ректор на Пловдивския унимерситет „Паисий Хилендарски“ и от председателя на Асоциацията на българските училища в чужбина д-р Ирина Владикова.
В първия панел – български език и литература, Веселина Семерджиева от БГ Школо „Васил Левски“ в Лондон и Зорница Гоган от Българското училище „Райна Княгиня“ в Дъблин ще говорят за това как слушането се развива като комуникативно умение в обучението по български език като чужд.
Другите теми в онлайн форума засягат изграждането на двуезични образователни системи, методите, принципите и похватите за интензивно обучение на ученици от българските общности в чужбина, които не са посещавали българско училище в началния етап на обучение.
Във втория ден от конференцията основна тема на разговор ще бъде „История и география на България“, като ще бъде представено дигиталното преподаване на история на България, а също – стратегии за организиране на онлайн обучение по „История и цивилизации“ за 5-7 клас в българските училища в чужбина, работа с учениците в часа по география и стратегия как да направим часовете интересни и привлекателни за подрастващите.
По темата „Извънкласни дейности“ Ирина Кушлева от Българския образователен и културен център „Зора“ във Вирджиния, САЩ, ще говори за изкуството да съхраним език, култура и традиции зад граница, а Веселина Маринова от Асоциация Родина - Сеговия, Испания – за стимулирането на изразните средства при учениците с цел себепознание, самоконтрол и придобиване на компетентност за постигане на максимални образователни резултати.
Съставил: Красимир Мартинов
От създаването си на 11 април 2022 година, Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии – INSAIT постигна редица успехи и продължава да позиционира България на световната технологична карта. Няколко значими проекта бележат този..
Парламентът прие на второ четене промени в Закона за електронните съобщителни мрежи и физическа инфраструктура. Целта е да се съкратят сроковете за издаване на документи при строеж и въвеждането в експлоатация на цифрови технологии, предава..
Малко след откриването на мотосезона в София в края на март, столицата ни става домакин на най-голямото мото изложение у нас . То се провежда от днес до 14 април в Арена 8888 София. Публикта ще види между 700 и 800 машини, от които над 65..
Българският научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" (НИК 421) ще бъде тържествено посрещнат днес на морската гара във Варна. Лошото време..
Малко след откриването на мотосезона в София в края на март, столицата ни става домакин на най-голямото мото изложение у нас . То се провежда от..
В "България днес" на 11 април слушайте: 01:45 - Актуална информация от България и света 10:14 - Прогноза за времето у нас и по света 16:07 -..