Огромен древен култов комплекс от скални форми в Източните Родопи от десетилетия неудържимо привлича изследователи и туристи. Местните го наричат Глухите камъни. Това са над 500 ниши, изсечени в скалите по течението на река Арда. Можете да ги видите на площ над 1 квадратен километър. Откриват ги чешките братя Херман и Карел Шкорпил в началото на ХХ век, но за учените те „проговарят“ едва през 2008 г.
Какво разкриват археологическите проучвания на това мистично място? Защо то е наречено Глухите камъни? Отговори на тези въпроси дава в интервю за „Радио България“ дългогодишният изследовател на комплекса доц. Георги Нехризов. Чуйте го в публикацията „Глухите камъни нашепват…” от колекцията на Радио България.
Съставил: Миглена Иванова
На 19 октомври Българската православна църква почита паметта на скромния отшелник от Рила планина и небесен покровител на българския народ и на българските лекари. Наричан още приживе "земен ангел" и "небесен жител", свети Иван (Йоан) Рилски е един от..
Точно преди 75 години, а именно през 1949 г., най-голямото естествено находище на дървовидна хвойна (Juniperus excelsa) в Европа - "Тисата" , намиращо се в подножието на Пирин, е обявено за резерват. Дървовидната хвойна е южен..
Точно преди 100 години, на 12 септември 1924г. започва освещаването на храм-паметника "Св. Александър Невски" , построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго през 1878 г.", по идея на българския..