Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Covid-19 в България: Ден 252

Снимка: архив

Не се предвижда нулева учебна година
Няма да има нулева учебна година заради епидемията от коронавирус, обяви образователният министър Красимир Вълчев пред бТВ. По думите му, продължаването ѝ през лятото ще бъде един от последните варианти. Ако все пак се стигне до удължаване на втория срок, това ще стане през юни за малките ученици, докато гимназистите, които учат с месец повече, няма как да имат занятия и през юли заради топлото време. В момента 40% от учениците се обучават дистанционно, а 630 ученици и 1534 учители са с коронавирус. Министърът каза още, че се обсъжда и учениците да носят маски в класните стаи.

Никой не знае колко деца се обучават онлайн, смята омбудсманът
Не е ясно колко ученици в цялата страна нямат възможност да участват в дигиталното обучение. Тази констатация направи националният омбудсман Диана Ковачева пред БНТ. Според нея в провинцията и сред социалноуязвимите групи достъпът до интернет и до дигитални устройства е ограничен. “Това лишава децата от възможност да се образоват, затова държавата трябва час по-скоро да реши този проблем”, подчерта Диана Ковачева. Тя смята, че през лятото е било изгубено ценно време, в което да се анализират проблемите на онлайн обучението.

85 починали и 682 излекувани от Covid-19
4212 нови случаи на коронавирус при направени 12 413 PCR тестове са установени през последното денонощие, показват данните на Единния информационен портал. Това означава, че 34% от изследвалите се са дали положителен резултат. Най-много новозаразени има в София - 1231 души, във Варна - 429 и в Пловдив - 320. Починали са 85 души, оздравелите са 682, а в болница се намират 4949 пациенти – от тях 288 в интензивни отделения. 139 са новите случаи на Covid-19 при медицинските служители от общо 3785 от началото на епидемията.

Дефицитът на лекарства може да се преодолее чрез продажбата на генерични препарати
Председателят на българските фармацевти Асена Сербезова изтъкна три хитопези за дефицита на лекарства в аптечната мрежа. “Някои търговци на едро изнасят лекарства поради интерес от ценовата разлика; липса на система, която да следи наличностите в мрежата; повишено потребление заради епидемията от коронавирус”, каза тя пред БНТ. По думите й, фармацевтите продължават да настояват за правото на генерична замяна при лекарствата (бел.ред. - генеричното лекарство съдържа същите активни вещества като оригиналния продукт), за да се преодолее недостига им в аптечната мрежа. Според Асена Сербезова у нас липсва система за проследяване не само на количествата продадени лекарства, но и как се предписват от лекарите.

Корнелия Нинова настоя да се отвори държавния резерв заради недостига на лекарства
Да се отвори държавния резерв и да се освободят необходимите количества от липсващите медикаменти за аптечната мрежа – за това настоя във фейсбук профила си лидерът на БСП Корнелия Нинова. Според нея по този начин всеки човек ще има достъп до необходимото му лекарство, ще се избегнат паниката и презапасяването, както и евентуалното покачване на цените. Тя не изключи и възможността да се появи спекула заради липсващите медикаменти. Повече по темата - вижте ТУК

Правителството няма план за справяне с кризата, според бивш зам. здравен министър
Мерките за овладяване на коронавирусната епидемия са хаотични и липсата на организация е видима, коментира пред Радио Варна д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита на правата в здравеопазването. Според него правителството няма план за справяне със заразата. “Налага се общото впечатление, че всеки е оставен да се оправя сам в тази ситуация", подчерта специалистът. Той смята, че правителството е пропуснало летните месеци, за да вземе мерки, включително и законодателни. Той даде пример със Закона за лечебните заведения, който пречи да бъдат разкрити допълнителни легла за лечение на заразени с коронавирус.

До края на годината ще имаме прототип на ваксина срещу Covid-19
Прототипът на българската ваксина срещу коронавирус ще бъде готов до края на годината, съобщи пред бТВ проф. Пенка Петрова, директор на Института по микробиология на БАН. Вече са избрани вирусните белтъци, срещу които да се действа, а след като е готов прототипът, ще започнат тестове върху мишки и хора, за да се провери колко е имуногенна и безопасна ваксината. Проф. Пенка Петрова каза още, че България ще участва в договорите по седем ваксини в напреднала фаза. “Квотата от 13 млн. ваксини е твърде много за страната ни”, категорична е тя.

Информационна система показва свободните легла за Covid пациенти
27 годишният Пламен Жеков създаде информационна система, която в реално време показва броя на свободните легла за Covid пациенти и в коя болница се намират те, съобщи Радио Бургас. Програмистът от Бургас е дарил кода на общината и на здравната инспекция в родния си град. Неговата система има потенциала да прерасне в национална платформа, благодарение на която линейките няма да обикалят повече от болница на болница в търсене на свободни легла. Информационната система, създадена безвъзмездно, вече се прилага в морския град.

189 хил. души са намерили работа от началото на епидемията
Според данни на социалното министерство 189 хил. души са постъпили на работа от началото на епидемията от коронавирус. След първия вариант на схемата 60/40 от март до юни са подпомогнати над 9 хил. работодатели и са запазени 180 хил. работни места, за което са платени 186 млн. лева. А по втория вариант на мярката от 1 юли до момента са дадени 334 млн. лева на 5 хил. работодатели за 140 хил. работни места. Отделно по схемата „Заетост за теб“ 4 хил. работодатели са обявили, че ще разкрият 16 хил. субсидирани от държавата чрез еврофондовете работни места.

Всичко по-важно за Covid-19 на български език можете да проследите и в специалната секция на БНР по въпросите на коронавируса.

Актуална информация за Covid-19 и мерките в България ще откриете на още девет езика в чуждоезиковите страници на Радио България.

Съставил: Диана Цанкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 24 септември 2024 г.

С отзвука от Деня на независимостта на България започва днешната програма на Радио България. Ще чуете вдъхновение от думи в размислите и страстите на поета Иван Ланджев, след което ще отдадем заслуженото на модата, но от стомана. За финал ще говорим за..

публикувано на 24.09.24 в 19:00

България днес - 23 септември 2024 г.

В „България днес“ се връщаме назад в историята, за да разберем как се стига до обявяването на независимостта на България и какво коства това на страната ни, слушаме манифеста за провъзгласяването й и научаваме за изработката му от художник-декоратора..

публикувано на 23.09.24 в 07:00

България днес - 20 септември 2024 г.

В днешния 20-ти септември 2024 г. ще пътуваме до Дъблин, за да посетим изложбата, която организира българското посолство там, и да разберем от двама български автори каква е причината една от инсталациите да е озаглавена "Щъркелът", а другата –..

публикувано на 20.09.24 в 19:00