Изложбата „TEST PRESS” представя студентски публикации от архива на дизайнера, колекционера и учителя Хенк Гронендейк. Всички произведения са дело на студенти от Амстердамската академия „Gerrit Rietveld“ в периода 1999-2019. Творбите подчертават прехода между „холандския дизайн“ в края на 90-те години и нарастващата отвореност и международна ориентация на наложения интернационален стил. Архивът, който е в София, се състои от над 500 публикации и обхваща голямо разнообразие от методи, естетика и теми свързани с типографията и съвременната визуална култура. Поредица от видео разговори допълва изложбата като възможност за размисъл върху индивидуалния подбор.
Изложбата „TEST PRESS“ вече е показвана в Холандия, Франция и Косово, а първата ѝ презентация у нас е в Гьоте-институт София.
Българската спирка на колекцията не е случайна. Проф. Хенк Гронендейк има сериозни наблюдения върху българските традиции в сферата на културата. Принос в това отношение има българската визуална дизайнерка и куратор Дима Стефанова, с която са семейство вече 20 години. Двамата от години организират творчески работилници в страната ни за студенти по дизайн.
„Били сме тук много пъти, като провеждаме творчески работилници и летни училища и сме се срещали с много български и чуждестранни студенти, имаме много добър опит в съвместната си работа с тях – споделя впечатленията си от българските студенти Хенк Гронендейк. – Надяваме се, че те биха могли да бъдат нашата публика за изложбата. В момента много съжаляваме за обстоятелствата, които затрудняват повече хора да дойдат на място, но българските студенти винаги са много заинтересовани от нови материали и нови начини на мислене и изразяване. Тази изложба показва период от 20 години. Започнах да я събирам в края на 90-те години, когато холандският дизайн все още беше много силен, но по-късно се фокусирах върху международния стил и показвам новите подходи върху визуалните изкуства на студенти с различни културни традиции.”
Що се отнася до взаимодействието между българския и холандския дизайн и доколко българските студенти са повлияни от нидерландските традиции в това отношение, проф. Гронендейк отговоря:
„В момента интернационалният стил е разпространен в световен мащаб, така че когато работя с български студенти, те вече са повлияни от тези световни тенденции. Но разбира се, те винаги носят своите собствени елементи от много специфичния български културен фон, за да обогатяват този стил. В академията в Амстердам образованието не е толкова за изучаване на стилове, а много повече за опознаване на идеи и намиране на собствен нов стил."
Хенк Гронендейк е професор в амстердамската академия „Герит Ритвелд“ от 1986 г. насам. Самият той е завършил аудиовизуалния отдел на академията и е започнал кариера като независим графичен дизайнер, като същевременно се развива и утвърждава и като учител, изследовател и куратор. Огромната му колекция от студентски творби е източник на изследвания и вдъхновение за много други творци.
„Изложбата в София е до 27-ми ноември и бих призовал хората да не я пропускат. Може би не е редно да казвам това, но мисля, че наистина е възможност да видят добра експозиция. В момент, когато останалата част от живота не е толкова свободна и отворена, мисля, че това е добра възможност хората да посетят Гьоте-институт и да прекарат малко приятно време там.“
Снимки: Гьоте-институт София
Коледа е много специален празник за певицата Румяна Коцева. Години наред тя събира семейството и приятелите в дома си – съкровени моменти, които топлят дните ѝ до следващата Коледа. Тази година поп певицата подари емоционално музикално преживяване на..
Румънският президент Клаус Йоханис награди маестро Найден Тодоров с орден "Културни заслуги" с ранг "Велик офицер" за "Популяризиране на културата". Престижната награда е признание за дългогодишните усилия на маестрото в двустранното сближаване. Тя се..
Българистиката е предмет на особена почит в държавния педагогически университет "Богдан Хмелницки" в украинския град Мелитопол. Затова не е изненада, че именно той е домакин на поредното издание на Международни българистични четения "Младите в науката..
Фестивалът Sofia MENAR представя филми, посветени на изкуството, в селекция, озаглавена MENARt (MENAR+Art), съобщава БТА. На 25 януари, в..