Капана в Пловдив е първият квартал на творческите индустрии в България. Той вече е част от европейската листа с градове “Културно наследство в действие”, разработили иновативни решения за опазване на културното си наследство.
Селекцията се осъществява с подкрепата на програма „Творческа Европа“. В нея организации като EUROCITIES, ERRIN, Europa Nostra и Съвета на архитектите на Европа се обединяват, за да изберат градове и региони на континента, които са разработили новаторски политики, проекти и събития и ги прилагат ни успешно от местните власти.
Благодарение на инициативата Европейска столица на културата, „Капана – квартал на творческите индустрии” се превръща в един от водещите проекти на Пловдив през 2019. Година по-късно, той продължава да се надгражда от различни предприемачески дейности и социални партньорства.
Заедно с още 31 места от Стария континент, някои от които са в Австрия, Белгия, Чехия, Дания, Франция, Италия и др., Капана бе включен и в каталог с фокус върху паметници, дигитални платформи, фестивали, музеи, крепости и др. Изданието ще препоръчва успешни модели на останалите градове с културно наследство, на които предстои да търсят начини за съживяване на своите пространства.
Румънският президент Клаус Йоханис награди маестро Найден Тодоров с орден "Културни заслуги" с ранг "Велик офицер" за "Популяризиране на културата". Престижната награда е признание за дългогодишните усилия на маестрото в двустранното сближаване. Тя се..
Българистиката е предмет на особена почит в държавния педагогически университет "Богдан Хмелницки" в украинския град Мелитопол. Затова не е изненада, че именно той е домакин на поредното издание на Международни българистични четения "Младите в науката..
Вече десет години студенти от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" полагат целенасочени усилия за насърчаване на четенето сред подрастващите. Дейността им сред учебните заведения в различни български градове, както и сред..
Връзката между България, "Мустаците на Дали" и Пикасо е тема, която би могла да остане широко дискутирана в следващите няколко години, а може би и..