Макар и уседнали в домовете си заради страха от епидемията, не забравяме да търсим Бога там, където искрената ни молитва се чува най-добре. Богомолци всеки ден изпълват храмовете, а пилигрими се отправят на поклонническо пътешествие до някое от свещените места по нашите земи.
Рилската света обител и в тези месеци на трудности и беди остава предпочитано място за много вярващи.
„Говорим за поклонници, които идват в Светата обител като християни и богомолци – казва игуменът на Рилския манастир епископ Евлогий. – Това е добре не само за Светата обител, но и за всеки човек да намери съприкосновение с Бога, утеха, подкрепа, надежда. Разбира се, като се спазват всички мерки и хигиенни изисквания, които са установени за цялата страна. Ние каквото е необходимо, го правим – постоянно се извършва дезинфекция в храма, на входа имаме поставена специална изтривалка с дезинфекционен разтвор. Иконите също редовно се дезинфекцират, както и всички дървени части в храма, до които богомолците имат допир, дървените тронове за сядане, парапетите.“
Според легендата историята на Рилския манастир се свръзва със Св. Иван Рилски, който през Х век дошъл по тези земи, за да се отдаде на пост и молитви далече от светската суета. След смъртта му негови последователи издигнали манастир близо до мястото, на което монахът завършил земния си път.
През вековете Светата обител се превърнала в духовен, просветителски и културен център, докато страната ни не загубила независимостта си през XIV в., попадайки под османска власт. Последвали години на мрак, а век по-късно обителта била разрушена и окрадена от османските нашественици. Първите светли лъчи дошли към края XV в., когато с помощи на българи от цялата страна Рилският манастир започнал да се съвзема и да възвръща ореола си на духовен център.
„Рилската света обител е изградена по време на турското робство в днешния си вид с изключение на Хрельовата кула, която е от времето на цар Иван Шишман – разказва епископ Евлогий пред БНР-Благоевград. – Нашите предци в много по-трудни обстоятелства са се грижили за нея – да я възобновят след погромите по време на робството, да изградят днешния й вид независимо от недоимъка, от лишенията. От нас се изисква да продължим това дело и независимо от епидемията да поддържаме Светата обител в изряден вид, за да я съхраним за поколенията.“
Всеки, който желае да пренощува в манастира, е добре дошъл, уверява епископ Евлогий. За съжаление, през зимата затворени за посетители остават Хрельовата кула и магерницата. Затова пък може да се разгледат централният музей, манастирските сгради и църквата, в която да потърсим упование в Бог.
„Молитвата е тази, която може да изпроси всичко от Бога и да ни даде успокоение, вяра, надежда, упование – казва игуменът. – Без молитва нищо не се постига. В годините на изпитания в миналото, когато в района е имало чума, холера и други подобни епидемии, именно молитвата е помогнала да се преодолеят тези изпитания чрез участие в общите богослужения. Светата литургия се отслужва за всички християни, но който не е в състояние да посети някой от Божиите храмове или Свети обители, може и в дома си да се моли. Домашната молитва също има своето голямо значение за всеки християнин, за всеки един човек.“
Адрианополският епископ Евлогий вярва, че епидемията от коронавирус е изпитание за всички човеци. Затова и ни съветва да потърсим общение с Бог.
„Нека всеки човек да се обърне с лице към собствената си съвест и да моли Бога за прошка за волните и неволните грехове, които е извършил. И да се молим всички по-скоро да отмине това бедствие.“
Съставил: Диана Цанкова /по интервю на Мариана Попова от БНР-Благоевград/
Снимки: rilskimanastir.org и архив
На 31 март Православната църква чества паметта на свещеномъченик Ипатий, епископ Гангърски. Св. Ипатий бил епископ на град Гангра в Мала Азия. През 325 г. участва в Първия вселенски събор в Никея, на който е анатемосана ереста на Арий...
Днес, 30 март, е четвърта Неделя на Великия пост . Църквата е посветила този ден на преподобни Йоан Лествичник , наричан така по името на прочутата му творба "Лествица". Според преданието свети Йоан е роден около 570 г. в семейството..
На 29 март Църквата възпоменава двама мъченици, загинали за Христовата вяра – Марк Аретусийски и дякон Кирил. Свещеномъченик Марк, епископ Аретусийски , пострадал за вярата си в Христос при император Юлиан Отстъпник (361-363). По..
На 20 април всички християни посрещат Възкресението Христово. На фона на нашия войнстващ и разделен свят католиците заедно с православните, арменците и..
Днес, 18 април, е Велики петък – най-скръбният ден за християнския свят. Нарича се още Разпети петък заради страшните страдания, които невинен..
На Велика събота, тази година 19 април, възпоменаваме погребението на Господ Иисус Христос, извършено от Йосиф и Никодим, както и слизането на..