Венецианската комисия към Съвета на Европа представи оценка за предложените промени в българската Конституция. В становището си органът на конституционните правни експерти на Съвета на Европа изразява съжаление, че те не са предшествани от подходящо обществено обсъждане и обяснение.
По отношение на въпроса за намаляването на броя на народните представители от 240 на 120, комисията смята, че това са произволни числа, без за тях да е направена задълбочена оценка как ще се отрази тази промяна на страната. Когато се взема решение за намаляване на депутатите, законодателите, изготвящи конституцията, трябва да имат предвид фактори като общото население, съотношение градове-села, етнически малцинства, избирателна система и последствията от намалението на техния брой - подчертават от комисията.
Друга препоръка към работата на Народното събрание е създаването на механизъм за излизане от трудни ситуации, когато събирането на необходимите гласове на 2/3 от депутатите е невъзможно.
Положително са оценени разделянето на Висшия съдебен съвет на прокурорска и съдийска колегия, както и предвиденият инспекторат, с който ще разполага всяка от тях. От комисията настояват, че е необходимо поне половината от местата в бъдещата съдийска колегия, да бъдат заети от съдии от всички нива на съдебната система. Членовете на прокурорската от своя страна, не бива да имат йерархични връзки с главния прокурор, а да представляват други правни професии. Позитивно е оценена и предвидената възможност за внасяне на самостоятелна жалба по даден въпрос до Конституционния съд.
Становището на комисията е изготвено на базата на искане, отправено от българската страна. То е междинно и е прието по спешна процедура, се отбелязва в съобщение на пресслужбата на Съвета на Европа.
Редактор: Йоан Колев
От началото на предизборната кампания до днес в 12,00 ч. в структурите на МВР са получени 796 сигнала за нарушаване на изборното законодателство и политическите права на гражданите. Най-много от тях – 625, засягат купуването на гласове в полза на..
До 11,40 ч. в Централната избирателна комисия са постъпили 11 сигнала за нарушения в гласуването за нов парламент – сред тях за агитация по телевизия, за заснет вот и за студент, който не е допуснат да гласува. Подадени са също 35 решения на регионални..
Вицепрезидентът Илияна Йотова изрази надеждата, че след изборите ще бъде съставено силно политическо правителство. “Смятам, че с моя глас намалява търговията с купуване на гласове”, заяви тя, след като гласува с машина за нов парламент. Вицепрезидентът..
Кратки текстове на руски и немски език от сайта на Радио България, станаха част от урока за Деня на народните будители на ученици от 81 СУ "Виктор Юго"..
Спорове в Хърватия около изпращането на военни в мисията на НАТО в подкрепа на Украйна Заместник генералният секретар на НАТО Борис..
21 гласа не достигнаха на партия "Величие" за влизане в новия парламент. Това заяви председателят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Росица..