Православната църквата почита днес Свети апостол Андрей Първозвани и в храмовете се отслужва празнична литургия, част от която е песнопението: „Като първозван между апостолите и брат на върховния от тях, моли се, Андрее, на Владиката Христа: да дарява мир на Вселената, и на душите ни велика милост.”
Светецът, повикан пръв сред апостолите от Иисус Христос, станал свидетел на Неговите чудеса, смърт и възкресение. По българските земи братът на Свети Петър – Свети апостол Андрей, е изключително тачен и често избиран за семеен покровител.
Сред народа ни е разпространено вярването, че на Андреевден денят започва да наедрява с по едно просено зърно, затова в някои селища наричат празника Едрей или Едревдън. На Андреевден се меси пита, а на масата се слагат зърнени храни, които набъбват - жито, леща, грах, за да може всичко да расте и да се увеличава през годината. Във фолклорните ни представи свети Андрей е свързан с мечката – най-едрият хищник, който обитава горите ни.
Още за вярванията и традициите, свързани с празника, вижте в публикацията „Андреевден – легенди, поверия и обичаи”, от колекцията на Радио България.
Редактор: Елена Каркаланова
Гостите и жителите на столицата могат да се потопят в периода на късната античност и управлението на император Констанций II – един от синовете на Константин Велики. Възстановката се организира на 21 и 22 септември от сдружение за антични..
Курортните селища по Българското Черноморие могат условно да се разпределят в две категории – съвременни, забележителни със своите шумни и многоцветни улици, а във втората категория попадат достолепните пристанищни градове, с многовековна история,..
На 3 август 2024 г. на площада в село Пелевун, община Ивайловград, се провежда първият по рода си Празник на траханата в България. Събитието, свързано с родовата памет, кодирана в традиционната българска храна като дар от природата, е по идея на..