Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Римска пещ на 1500 години откриха при строителни изкопи в Силистра

Снимка: БГНЕС

Съоръжението е с напълно запазена горивна камера. Пещта е на две нива. На долното ниво са двете горивни камери, в които е пален огънят, който затопля скарата. Над скарата е горната камера на пещта. Скарата има площ около 15 кв.м., казва археологът Кристиян Михайлов, цитиран от БГНЕС.

Тази пещ може да поеме около 10-15 опалвания и 10-15 продукции от тухли. Имайте предвид, че температурата, която се е развивала в нея, е около 900 градуса, заяви от своя страна проф. Георги Атанасов.

Според специалистите технологията не се e различавала много от днешния начин за производство на тухли. Наблюдавайки размерите на тухлите, вглеждайки се внимателно в украсата им, не изключваме тази пещ да е произвеждала тухли за строителството на великолепния кастел на дунавския бряг на Юстиниан Велики, издигнат около 620-630 година, подчерта още проф. Атанасов.

Археолозите са категорични, че находката е най-голямата пещ за строителна керамика от римската епоха, откривана по нашите земи.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Икона на Св. Варвара

Почитаме света Варвара, празникът е известен и като Женска коледа

Днес Българската православна църква почита света великомъченица Варвара – девойка от знатен род, посечена заради християнската си вяра в началото на IV век. От Варвара до Никулден – обичаи, ритуали и обредни храни Денят е наричан и Женска..

публикувано на 04.12.24 в 06:05

Честваме св. Андрей Първозвани, смятан за покровител на древните българи

На 30 ноември православната ни църква почита паметта на св. ап. Андрей. Той е брат на свети първовърховен апостол Петър и се нарича Първозвани, понеже пръв от апостолите бил повикан да тръгне след Спасителя. От ранни години презирал суетата на..

публикувано на 30.11.24 в 05:30

Елегията за Западните покрайнини отзвучава като реквием

Преди 105 години, на 27 ноември 1919 г., в парижкото предградие Ньой сюр Сен е подписан договор, който официално слага край на участието на България в Първата световна война (1914-1918). Историците определят документа като "поредната национална..

публикувано на 27.11.24 в 08:25