Изпращаме една трудна година, изпъстрена с неочаквани събития и промени. В изолация или просто спазвайки социална дистанция, съгласни или не с мерките срещу все още непознатия вирус, вероятно много хора отправят мисли към бъдните дни, в очакване на по-добри перспективи. Колкото до нас, българите, ние неизменно се обръщаме към обичаи и ритуали от далечното минало. Особено по празници или в тежки моменти. Често съм се питала защо е така. Може би искаме да усетим духа на патриархалния бит, който изглежда много по-подреден по отношение на ценностната система. Или го правим с надеждата, че ритуалите, в чиято сила са вярвали нашите прадеди, поне малко ще помогнат и на нас.
В последния ден на старата година Радио България ви припомня вярванията и обичаите, с които е свързано преминаването на границата между двете години. Какво непременно слагали някога българите на празничната трапеза, която трябва да е изобилна и богата, каква е разликата между коледарите и сурвакарите, както и за други съществени моменти от фолклорния празник, ще научите, ако прочетете „На границата между двете години“ от архива на Радио България.
На 11 април 1964 г. за първи път е осъществен презокеански полет на българската гражданска авиация. Той е по направлението София-Лима. Българският женски национален отбор се класира за Световното първенство по баскетбол в Лима, но няма как да стигне..
Тази година последователите на исляма посрещат един от най-големите си празници Рамазан Байрам от 10 до 12 април . Другият много важен мюсюлмански празник – Курбан Байрам – отстои на 70 дни спрямо Рамазан Байрам в мюсюлманския духовен календар. "На 10..
На 13 март 1899 година в Цюрих, Швейцария, се ражда големият български композитор, музикант, диригент и педагог Панчо Владигеров . Той свири на пиано и композира от най-ранна възраст. Автор е на многобройно творчество в различни жанрове - опера, балет,..