Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ситото – част от соларния култ в българската традиция

Златно сито, копринено…

Снимка: архив

Слънцето, обожествявано от дълбока древност, дава живот на всичко живо в природата, кара я да се преражда постоянно. Под чудотворните му лъчи зреят посевите, наливат плод овошките, „пече се“ житото, растат новородените животни, а хората посрещат и изпращат появата му с благодарност и надежда отново и отново да се радват на благодатната му сила.

Слънцето е светлина, а светлината символизира още доброто, познанието, духовността. Кръглата му форма, като символ на божественото, ще видим в начина, по който прадедите ни изграждали селищата си, в траекторията на ритуалните обиколки (на коледарите, например), във формата на хляба… 

В делник и празник, хлябът наш насъщен е не само част от трапезата, обичаите, живота на българина. Според традиционните ни вярвания, хлябът освещава всичко, до което се докосне и всичко, което се докосне до него в процеса на приготвянето и поднасянето му.

Един от сакралните предмети, възпети в народните песни, е ситото. На български език самото наименование се свързва с думите сит и ситост, а оттам – с имане и благополучие. Ситото е част от много български обичаи и обредни практики. С него се гадае, правят се, но и се развалят магии. За него се вярва също, че е символ на женското начало.

За този, наглед обикновен помощник на стопанката в патриархалния бит, разказва публикацията
„Подайте със ситото, да е сита годината” от колекцията на Радио България, която избрахме да ви припомним днес.


Редактор: Албена Безовска



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Иван Рилски е един от най-обичаните и почитани български светци

На 19 октомври Българската православна църква почита паметта на скромния отшелник от Рила планина и небесен покровител на българския народ и на българските лекари. Наричан още приживе "земен ангел" и "небесен жител", свети Иван (Йоан) Рилски е един от..

публикувано на 19.10.24 в 06:05
Дървовидна хвойна в резерват „Тисата“

В България е най-голямото естествено находище на дървовидна хвойна в Европа - "Тисата"

Точно преди 75 години, а именно през 1949 г., най-голямото естествено находище на дървовидна хвойна (Juniperus excelsa) в Европа - "Тисата" , намиращо се в подножието на Пирин, е обявено за резерват.   Дървовидната хвойна е южен..

публикувано на 17.10.24 в 08:40

Навършиха се 100 години от освещаването на патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски"

Точно преди 100 години, на 12 септември 1924г. започва освещаването на храм-паметника "Св. Александър Невски" , построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго през 1878 г.", по идея на българския..

публикувано на 12.09.24 в 11:57