Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кризата с Covid-19 засегна сериозно къщите за гости

Снимка: Асоциацията на Къщите за Гости в България

Пандемията с коронавирус предизвика небивал срив в туристическата индустрия, осигуряваща около 12% от БВП на страната. Работещите в бранша алармират, че през изминалата година посетителите и оборотите в къщите за гости са намалели значително. Заради ситуацията с Covid-19 вече има обяви за продажбата на малки семейни хотели у нас, твърди председателят на Асоциацията на къщите за гости в България Вероника Кунева. Тя призова за сериозни мерки в подкрепа на собствениците на къщи за гости.

„Първата програма която пуснаха беше за конкурентоспособност – отбелязва Кънева. – Държавата ни даваше 10% от оборота, но при определени условия. Така например фирмите с оборот под 30 000 лева не могат да кандидатстват. И хората се чувстват дискриминирани. Защо трябва да бъдем изключени? Дори и хиляда лева да вземеш – това е някаква помощ. Благодарение на българите, които това лято предпочетоха къщите за гости пред хотелите, ние  имахме работа и успяхме да възстановим някои щети и да си платим данъците. Но през октомври, с увеличаването на заразените, хората започнаха да отменят резервациите. От 12 години работя това и за първи път на студентския празник нямахме клиенти.“



Според председателя на Асоциацията на къщите за гости в България държавата трябва да включи малките семейни хотели във всички свои мерки, свързани с подкрепата на туристическите дейности, а също така и на самоосигуряващите се. Например собствениците на къщи за гости няма как да назначат персонал, при условие, че имат 2-3 месеца работа през лятото и зимата по време на празниците. „Ако назначим човек ние трябва да му осигурим 8 часов работен ден, и затова сме самоосигуряващи се лица. Но държавата не подкрепя самоосигуряващите се и при евентуален фалит, ние няма да получим нито стотинка обезщетение“ – коментира Вероника Кънева .

В сравнение с 2019-та, през миналата година нощувките в една от къщите за гости в шуменското село Кюлевча са намалели с близо 50 на сто. „И когато няма достатъчно приходи, намаляваме планираните годишни подобрения на базата“, обясни собственичката Галина Раднева. А дали, подобно на други нейни колеги, е кандидатствала по мярката на правителството за безлихвени потребителски кредити за физически лица?



„Не, ние кандидатствахме по друга мярка – за сумата от 3 до 10 хиляди за покриване на текущите разходи – за заплати, осигуровки, но ни отпуснаха 3 000 лева. Имаше месеци без никакви приходи, а осигуровките трябва да се платят, независимо че нямаме приходи“, каза Раднева. Според нея, един от вариантите за подкрепа на къщите за гости е да се намалят осигуровките, защото са еднакви както при къща за гости с пет стаи, така и при петзвезден хотел със сто стаи. „Това е много несправедливо. В много несигурна обстановка работим, ако изобщо може да се каже, че работим.“ – посочи в заключение Галина Раднева.

Снимки: архив, Асоциацията на Къщите за Гости в България

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България предлага на Qatar Airways да пусне чартърни полети Варна-Доха

Министърът на туризма Евтим Милошев проведе поредица срещи на високо ниво с министрите на туризма от Саудитска Арабия, Катар, Бахрейн и генералния секретар на ресорния съвет на Кувейт, в рамките на световното туристическо изложение WTM в Лондон...

обновено на 07.11.24 в 13:12

Красивото село Ковачевица, което не се променя

Със своите стари къщи с тиклени покриви, стръмните улички, които се вият нагоре в планината и каменните дувари, пазещи вековни тайни, Ковачевица е едно от най-красивите и романтични български села. Няма посетител, който да не ахне пред чара на..

публикувано на 30.10.24 в 09:50
 Църквата

Бял бор на повече от 500 години пазят жителите на родопското село Пчеларово

В скътаното сред склоновете на Източните Родопи село Пчеларово разказват предание, че в района виреели вековни дъбови гори и орехови дървета, в чийто хралупи се въдели диви пчели. Пчеларството е отколешен поминък на хората, за което говори и самото..

публикувано на 20.10.24 в 09:05