Това е една от най-красивите български пещери. Намира се в Родопите на по-малко от 40 км. от ски курорта Пампорово, недалеч от границата със съседна Гърция. Името на Ухловица произлиза от думата „улулица“ – вид сова, която някога е обитавала красивите планински хребети в района. До входа на пещерата се стига по стръмна пътека, следвана от желязна стълба със 180 стъпала.
Със своите приказни карстови драперии и каменни водопади, Ухловица си е спечелила прозвището на подземния дворец на Родопите. Окичена е цялата с уникални образувания, наподобяващи различни животни и причудливи същества.
Ухловица заема няколко етажа. Вътре има изградени 280 стъпала, които свързват отделните зали, разположени вертикално една под друга. Никой не може да устои на спиращата дъха гледка в т.нар. Зала на пропастите. В полумрака на гигантската галерия са зейнали гърлата на 4 пропасти, спускащи се почти отвесно до долния етаж. Ухловица завършва със 7 бистри езера. Пещерата е сред Стоте национални туристически обекта на България . Това е едно от най-посещаваните места в тази част на Родопите. Преди епидемията с коронавирус да ограничи пътуванията в района, в Ухловица се отбиваха средно по 15 хиляди посетители годишно.
Още за това удивително природно творение ще научите от материала „Потайностите на пещерата Ухловица“ от колекцията на Радио България.
Съставил: Венета Николова
На 19 октомври Българската православна църква почита паметта на скромния отшелник от Рила планина и небесен покровител на българския народ и на българските лекари. Наричан още приживе "земен ангел" и "небесен жител", свети Иван (Йоан) Рилски е един от..
Точно преди 75 години, а именно през 1949 г., най-голямото естествено находище на дървовидна хвойна (Juniperus excelsa) в Европа - "Тисата" , намиращо се в подножието на Пирин, е обявено за резерват. Дървовидната хвойна е южен..
Точно преди 100 години, на 12 септември 1924г. започва освещаването на храм-паметника "Св. Александър Невски" , построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго през 1878 г.", по идея на българския..