Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

167 години от рождението на Стефан Стамболов

Снимка: архив

Отбелязваме 167 години от рождението на големия български държавник Стефан Стамболов.

Роден на 31 януари (стар стил) 1854 г. в Търново, той е един от апостолите на Вътрешната революционна организация (1875 – 1876). Участвал е в подготовката на Старозагорското и на Априлското въстание. Бил е руски военен кореспондент през Руско-турската война (1877 – 1878). След Освобождението се издига в средите на Либералната партия в Княжество България. След преврата от 1886 г. оглавява Регентството, потушава размириците в страната с цената на дълготраен разрив на отношенията с Русия, припомня БГНЕС.

През 1887 г. Стефан Стамболов е назначен за министър-председател и се задържа на власт до 1894 г. Основава и ръководи Народнолибералната партия до смъртта си. На 3 юли 1895 г. Стефан Стамболов е нападнат и зверски съсечен в центъра на София. Два дни по-късно умира от раните си.

Повече за личността на Стефан Стамболов можете да научите от публикацията от колекцията на Радио България: „Стефан Стамболов – държавникът, който модернизира България“, с автор Милка Димитрова. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Посолство на България в Рим / Фейсбук

Академични зографи изрисуваха православни сцени в католически храм в Салерно

При реставрацията на католическата църква "Мария Сантиссима дел Розарио ди Помпей" в гр. Салерно, Италия, храмът бе зографисан с два православни стенописа, съобщи във Фейсбук посолството на България в Рим.  Стенописите с Тайната вечеря и..

публикувано на 06.02.25 в 11:13

Църковен календар – 6 февруари 2025 г.

На 6 февруари Православната църква почита един от т. нар. апостолски мъже – ученици на Христовите апостоли – преподобни Вукол, епископ Смирненски, честваме и преподобни Варсануфий Велики и Йоан Пророк – живели аскетически в манастира на Авва..

публикувано на 06.02.25 в 06:00

Митрополит Антоний за Православието като духовен мост между културите

Преди близо 40 години, Българските православни църковни общини (БПЦО) в Западна и Средна Европа били обособени в няколко града – Будапеща, Мюнхен, Виена, Стокхолм, Малмьо, Осло и Париж. Първоначално, седалището на българския Западноевропейски..

публикувано на 05.02.25 в 13:40