Преди да приеме християнството, Акила живял със съпругата си Прискила в Италия, а след това се преместил в Коринт, където се издържал с направата на палатки. Свети апостол Павел, проповядвайки Христос, отседнал при Акила и Прискила, учил ги на вяра в Христа и ги кръстил.
Изпратен от своя учител апостол Акила проповядвал словото Божие в Азия, Ахая и Ираклия и повел голямо множество човешки души към спасение. Той пътувал и из други страни, просвещавал със светата вяра, разрушавал идоли, строел църкви и ръкополагал свещеници. Света мъченица Прискила усърдно му помагала. След като претърпели много трудности, те били убити мъченици.
В днешния ден възпоменаваме и Успението на св. преподобни Никодим Светогорец, ярка фигура на т. нар. „коливадско" движение на Атон, стремящо се да възстанови православната традиция в нейната изконна чистота след векове чуждо господство и забрава.
Роден през 1749 г. на гръцкия остров Наксос. Завършил прочутата Евангелска школа в Смирна, където наред с богословието се изучавали и класически езици, икономика, медицина, астрономия и военни науки. Познавач на гръцкия език, знаел също латински, френски и италиански, а според някои ¬и английски език.
През 1775 г. заминал на Света Гора, в манастира "Дионисиу", където две години по-късно е постриган за монах. През 1777 г. се срещнал със св. Макарий ¬ митрополит Коринтски, който му възлага подготовката за издаване на намерения във Ватопедския манастир ръкопис на „Добротолюбието" и „Евергетинос“. С тези две книги започнал огромната си по обем и значение книжовна дейност от повече от 120 труда, с която завинаги ще остане в историята. Издадените му съчинения са 30 обемисти тома. Свети Никодим като писател е навлязъл в почти всички области на богословската наука: църковно право, догматика, патрология и агиология, екзегетика, литургика, пастирско богословие, християнска етика и аскетика. Сред най-значимите му трудове е „Пидалион“ ¬ - гръцката „Кормчая книга“, съдържаща правилата на светите апостоли, светите Вселенски и Поместни събори и светите отци, която преподобният редактирал и издал. Под негова редакция са излезли също и събраните съчинения на преп. Симеон Нови Богослов. Подготвил за издаване и творенията на св. Григорий Палама, но пожар в австрийската печатница, където били дадени за печат, осуетил излизането им на бял свят.
Голямо внимание свети Никодим отделил и на житията на светиите, за което свидетелства трудът му „Нов синаксарник“ и събраните жития на новомъченици. От него научаваме за житията на някои български новомъченици. Осъществил също така и превод от старогръцки на новогръцки език на „Тълкувание на 14-те послания на св. ап. Павел“ от блажени Теофилакт Охридски, а самият свети Никодим написал „Тълкувание на седемте Съборни послания“.
Неговите неуморни трудове подронили здравето му. Дясната половина от тялото му се парализирала едва на 60-годишна възраст, а самият той почти оглушал. Поел пътя към Вечността напълно подготвен, с чистото съзнание, че се е подвизал „с добрия подвиг“. В нощта на 13 срещу 14 юли, след като поискал св. Причастие и скръстил ръце, предал духа си на Бога с думите: „Приех Христа в себе си и как да не отпочина“.
Канонизиран е за светец през 1955 година.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на „Църковен вестник“.
На 21 юли честваме свети пророк Иезекиил и преподобни Симеон, юродив заради Христа, както и преподобни Йоан. Светият пророк Иезекиил е Старозаветен пророк живял през VI век пр.н.е. По време на второто нашествие на вавилонския цар..
“Илинденският подвиг е не само най-висшата точка на борческо напрежение в Македония, но и изкупителна дан на общия български стремеж към свобода“ – Христо Силянов Възраждането на българската държавност след пет века османска власт е свързано с..
На 20 юли честваме паметта на свети пророк Илия. Празникът е известен като Илинден. Илия е един от най-великите пророци на Стария завет , роден в 900 година преди Христа. Когато се появил на бял свят, баща му имал видение как..
На 20 юли честваме паметта на свети пророк Илия. Празникът е известен като Илинден. Илия е един от най-великите пророци на Стария завет ,..
“Илинденският подвиг е не само най-висшата точка на борческо напрежение в Македония, но и изкупителна дан на общия български стремеж към свобода“ –..
На 21 юли честваме свети пророк Иезекиил и преподобни Симеон, юродив заради Христа, както и преподобни Йоан. Светият пророк Иезекиил е..