Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Париж от 30-те години на м.в. оживява в платна на български художници

Снимка: СГХГ

Чрез своеобразно пътуване във времето софийската галерия “Васка Емануилова” ни връща в Париж от 30-те години на миналия век – видян през очите на художници от т.нар. българска колония. Изложбата “Срещи в Париж” представя пътуване на група родни художници до френската столица, която за тях е “въплъщение на възжеланата европейска модерност, търсеща опора в наследството на античността, колебаеща се между авангарда и традиционализма”, разказват кураторите й.


През лятото на 1939 г. сред “пътешествениците” се оказва и Васка Емануилова, осъществила първото си и последно напускане на родината. Видяното в града на светлината ще окаже огромно значение върху развитието ѝ, и тя ще се превърне в най-известната и продуктивна жена скулптор у нас. Освен нейни непоказвани до момента творби, в изложбата са включени 44 произведения, свързани с парижкия дух – на Ненко Балкански, Илия Бешков, Георги Попов (Джон), Донка Константинова. Откриването на експозицията в столичната галерия е на 9 февруари.

Съставил: Диана Цанкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Платформа на Кирило-Методиевския научен център издига нивото на обучение в училищата

Електронна образователна платформа, разработена от учени в Кирило-Методиевския научен център към Българската академия на науките, улеснява навлизането на научния подход в средното образование. Информацията е безплатна и достъпна за всички..

публикувано на 11.05.25 в 09:05

София като бляскава галерия под звездите – светлинен спектакъл LUNAR 2025

Фестивалът на светлините LUNAR се завръща в София за своето четвърто издание, превръщайки столицата в необикновена галерия под открито небе. Всяка вечер между 8 и 11 май публиката ще се потопи безплатно в света на светлините чрез 3D мапинг прожекции..

публикувано на 07.05.25 в 08:35

130 анимационни филма от 100 страни ще се борят за наградата „Златен кукер“

От 7 до 11 май в София ще се проведе 16-ият международен фестивал на анимационния филм "Златен кукер", съобщават организаторите. Ще бъдат връчени десет награди в десет отделни категории. Провежда се и национален конкурс за най-добър български анимационен..

публикувано на 07.05.25 в 07:25