Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За първи път Ниагарският водопад ще бъде огрян в цветовете на България

Ниагара
Снимка: МВнР

Ниагарският водопад ще бъде осветен в цветовете на българския трибагреник по случай Националния празник на България - 3 март. Инициативата едно от най-красивите природни явления в света да грейне в бяло, зелено и червено е единствена по рода си досега и ознаменува 55-годишнината от дипломатическите отношения между България и Канада. Организатор е генералното консулство на България в Торонто, съобщава пресцентърът на Министерството на външните работи. Всяка вечер водопадът се осветява от прожектори в различни цветове, но за първи път на 3 март това ще бъдат трите български цвята.  


Светлинното шоу на 3 март ще може да се наблюдава между 22:00 и 22:15 часа канадско време (05:00 – 05:15 часа - българско) както от канадския бряг, така и от САЩ. То може да бъде проследено и пряко във фейсбук страницата на генералното ни консулство в Торонто. Заради въведените противоепидемични мерки обаче, организаторите призовават българските граждани да останат в домовете си и да гледат събитието онлайн. 


Дипломатическите отношения между България и Канада официално са установени на 30 юни 1966 г. През 1967 г. е открито българско посолство в Отава, а през 1976 г. генералното ни консулство в Торонто. 

След демократичните промени в Източна Европа интересът на Канада към региона се увеличава. Страната подкрепя активно разширяването на НАТО и е първата държава, ратифицирала присъединителните протоколи за членството на България в Алианса (28 март 2003 г.), припомнят от МВнР. На 1 декември 2017 г. бяха премахнати визовите ограничения за краткосрочно пребиваване на територията на Канада за всички категории български граждани. 

Снимки: МВнР и Дарина Григорова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Ще има разкъсана облачност с есенни температури

Във вторник минималните температури ще са от 5 до 10°, по морето и до 13°, в София – 6°. През деня ще преобладава слънчево време. Следобед над крайните североизточни райони облачността ще се увеличи и на места там ще превали дъжд. Вятърът ще е..

публикувано на 29.09.25 в 18:30

България представи туристическия си потенциал на най-голямото изложение в Япония

Министерството на туризма участва в най-значимото международно туристическо изложение в Япония - Tourism Expo Japan, което се проведе в периода 25-28 септември 2025 г. в изложбена зала Aichi Sky Expo в Нагоя, префектура Айчи, Япония. България беше..

публикувано на 29.09.25 в 15:55

Все повече българи пътуват в чужбина, най-предпочитана е Гърция

Пътуванията на българи в чужбина през август 2025 г. са 1,079 милиона или с 19,4% повече в сравнение с август 2024 г. Това показват данните на Националния статистически институт. Най-често сънародниците ни са пътували до Гърция (314,8 хил.),..

публикувано на 29.09.25 в 14:37