Празнична Алея на традиционните художествени занаяти организира на 3 март Регионалната занаятчийска камара - София в курортното градче Банкя. Повод е Националният празник, а целта – красивите изделия на занаятчиите да допринесат за доброто настроение и да напомнят, че живите занаяти съхраняват българския дух и запазват националната ни идентичност.
Алеята на занаятите в Банкя ще събере на едно място майстори на художествено плетиво, изделия от дърво, сувенири и предмети за бита, скулптура и каменоделие, везбарство, рисуване и гравиране върху стъкло и кожа, изработка на народни ризи, художествено леене, керамика и много други. Поканата към жителите и гостите на Банкя е да посетят пешеходната зона, която е в близост до парк "Ротонда", а там освен да разгледат, ще могат и да си закупят ръчно изработени изделия лично от занаятчиите. Предвидени са и демонстрации на дейности от майсторската работилница, но със съвременен привкус. „По време на тази празнична Алея на занаятите хората ще се докоснат до изделия с висока естетическа стойност и ще се запознаят с най-доброто качество на занаятчийския труд в момента у нас“ – увери в интервю за Радио България известният коафьор и председател на Регионалната занаятчийска камара Кръстю Капанов:
„Няма къде да се видят качествените произведения на занаятчиите, ако не са подобни изложения. Особено с навлизането на пазара на евтини изделия, често китайско производство, нещата придобиват друг смисъл. А българските занаятчии имат много богато и хубаво творчество. Гостите на Алеята в Банкя ще се зарадват на много красиви неща, направени с почерка на родните майстори. Занаятчиите имат не само нужда от средства, а и място, за да се представят пред обществеността. Изключително важно eда се подпомогне малкият и среден бизнес, в случая занаятчийството във всичките му форми. Тази помощ, която ни оказва кметството на Банкя сега, е добре дошла, затова сме много благодарни за тази глътка въздух за нас. Но не срещаме особено разбиране сред управляващите, за това, че трябва повече законова защита за занаятчийския труд.А занаятчиите в страната са хиляди, но те не се регистрират в съсловни организации, защото законът не ги задължава.“
Стилист Капанов припомни, че неговата организация, в която членуват 869 активни занаятчийски предприятия, отдавна е изготвила предложение за законови промени. Те искат да се гарантира качеството на услугите при занаятчийския труд и да има по-добър регламент и защита на заетите в тази сфера. До момента неволите на българските занаятчии не са били обект на внимание от страна на законотворците. Надеждата е, че задаващия се нов парламент ще се отнесе с повече разбиране към нуждите на предприемачите, които практикуват занаят.
През изминалите години много от занаятчиите потърсиха възможности за работа в чужбина, а сега мерките срещу пандемията ги оставиха почти без средства за препитание. „У нас има много таланти, но проблемът е, че остават до едно ниво, а както във всяка професия, човек трябва да расте и да се развива“ – казва стилист Кръстю Капанов:
„Важно е за младите хора да се изграждат като добри майстори, фризьорите също са занаятчии. Аз се радвам на всичко красиво, особено художниците, сред тях има такива, които с удоволствие се занимават с фризьорския занаят. Пандемията обаче се отрази на работата на всички нас. Спазваме мерките за безопасност и приемаме толкова клиенти, колкото условията позволяват. Но мерките няма да отпаднат скоро, затова ще продължаваме да пазим преди всичко здравето на хората.“
Снимки: facebook/rayonbankya, БГНЕС
В "България днес" на 9 януари ви предлагаме да чуете интервюто, което Симеон Сакскобургготски даде специално за БНР. Монархът и бивш премиер на България, който обикновено се..
"Ако Народното събрание не приеме държавния бюджет за настоящата година, могат да последват протести". Това заяви в интервю за БНР главният икономист на КНСБ Любослав Костов. "За пореден път бюджетът става заложник на политическите интриги и на..
Българският език и култура ще продължат да се изучават в училища в Украйна, а украински студенти от български произход и занапред ще бъдат приемани приоритетно в нашите висши училища. За това се договориха образователните министри на двете страни проф...
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
"Позицията на правителството е константна. Българската православна църква (БПЦ) е една и неделима. Нейното единство е от особена важност за обществото. При..