Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Covid-19 в България: Ден 361

Снимка: архив

Обсъждат правилата за влизане на туристи в България в условията на пандемията
Премиерът Бойко Борисов е разпоредил на здравния министър Костадин Ангелов да започне обсъждането на правилата и мерките, при които в България ще се допускат чужди туристи. Това стана ясно на днешното заседание на премиера с Националния оперативен щаб. „Много ясно трябва да посочим на нашия туристически бранш как ще приемаме туристите – с PCR, без PCR, с антигенен тест, със зелен паспорт или така, както считате за правилно. Но ясно да е определено, за да не провалим новия туристически сезон“, категоричен беше премиерът Борисов.

2403 нови случая на коронавирус са открити за последното денонощие
Общо 2403 нови случая на коронавирус са открити в България за последните 24 часа. Те са установени при извършени 14 563 теста, или положителни са 16,5% от пробите, показват данни от Единния информационен портал. Най-много новозаразени са открити в София – 737, следват Пловдив – 187, и Плевен – 129. Смъртните случаи на инфектирани с вируса за вчера са 83, общият брой на жертвите достигна 10 391. Активните случаи са 33 227. Хоспитализирани са 5009 души, от които 423 в интензивно отделение. За последното денонощие са ваксинирани 20 233 души. От началото на имунизационната програма на 41 525 души е поставена втора доза.

Болниците се справят с ръста на хоспитализираните с Covid-19
Натиск върху болниците не се отчита. Системата е подготвена за ръста на случаите на Covid-19, което се дължи на британския вариант на вируса. Това беше докладвано на работното съвещание при премиера Бойко Борисов с Националния оперативен щаб, след като за второ поредно денонощие бяха отчетени над 2 хиляди новозаразени, а за последното денонощие за първи път тази година броят на настанените в болници с коронавирусна инфекция надхвърли 5 хиляди. В момента се увеличават болничните легла на национална база с оглед подготовката на системата. Нови дози ваксина се очакват в България най-рано на 8 или 9 март.

Контакт с Covid-19 спря българска бадминтонистка в Базел
Българската бадминтонистка Мария Мицова е спряна от участие в големия турнир в Базел, Швейцария, с награден фонд 130 хиляди долара. Причината е, че е била в контакт с член на българския отбор, който е дал положителна проба за коронавирус, са съобщили от световната федерация по бадминтон (BWF), цитирана от БНР-„Хоризонт“Мицова е карантинирана в официалния хотел на турнира.

Всичко по-важно за Covid-19 на български език можете да проследите и в специалната секция на БНР по въпросите на коронавируса. 

Актуална информация за коронавируса и мерките в България ще откриете на още девет езика – в чуждоезиковите секции на уебсайта на Радио България.

Съставила: Миглена Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 16 октомври 2025 г.

В "България днес" на 16 октомври слушайте: 05:00 - Актуално от България и за общностите с българи по света 15:06 – Носител на приза „Българка на годината 2024“ е Анита Екинова от Лион 29:50  –   Етнографски форум „Терени и посоки“ в..

публикувано на 16.10.25 в 19:00

България днес - 15 октомври 2025 г.

03:31 – Актуално от България и сънародниците по света 13:06 – Гост в студиото: българо-френското трио "Оренда" На 15 октомври Стефка Митева, Сандрин Конри и Джулия Орсе ще изнесат първия си концерт с преобладаващ български репертоар в Първо..

публикувано на 15.10.25 в 19:00

България днес - 14 октомври 2025 г.

В "България днес" на 14 октомври слушайте: 04:40 - Актуално от България и за общностите с българи по света 15:47 – Номинации за „Българка на годината 2024“– приз на ДАБЧ 33:13  – К онният туризъм – скритото богатство на България..

публикувано на 14.10.25 в 19:00