На 4 март се навършват 140 години от рождението на войводата Тодор Александров. Роденият в Щип революционер е смятан за втората най-влиятелна личност в македонските борби след Гоце Делчев.
Още 16 годишен ученик в Скопие се включва във ВМОРО. След Илинденско-Преображенското въстание е вкаран в османски затвор. Като четнически войвода от 1911 г. е избран за член на Централния комитет на организацията. През Първата световна война, ръководи българското военно разузнаване на Солунския фронт. След 1918 г. е виден деец на македонската емиграция в България. Ръководи всички нейни легални и нелегални изяви.
Убит е трагично през 1925 г. в Пирин, след подписването на Майския манифест във Виена, за сътрудничество на ВМРО с Коминтерна. Неговият девиз винаги е бил – „Всичко за Македония“.
Нов исторически комплекс в Троян разказва за героизма на местните българи, взели участие в Балканската (1912 – 1913), Междусъюзническата (1913), Първата и Втората световна война. В комплекса, посредством възстановки, съхранени артефакти,..
След големия господски празник Успение Богородично, Рождението на Божията Майка е на особена почит в България. Църквата ни го отбелязва на 8 септември, заедно с гръцката православна църква, а останалите поместни православни църкви почитат празника на..
Находките от археологическите разкопки на Козарева могила – селище от V хил. пр. пр.н.е., се превърнаха в истинска сензация още през 2014 година, когато за пръв път бяха представени пред широката публика. Сред изящните експонати се открояват..
На празника Въведение Богородично на 21 ноември по григорианския календар и Архангеловден по юлианския иконописецът Екатерина Титова представи новите си..
Патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски" отбелязва своя храмов празник днес. Светата обител, символ на българската столица, е храм-паметник,..