На 4 март се навършват 140 години от рождението на войводата Тодор Александров. Роденият в Щип революционер е смятан за втората най-влиятелна личност в македонските борби след Гоце Делчев.
Още 16 годишен ученик в Скопие се включва във ВМОРО. След Илинденско-Преображенското въстание е вкаран в османски затвор. Като четнически войвода от 1911 г. е избран за член на Централния комитет на организацията. През Първата световна война, ръководи българското военно разузнаване на Солунския фронт. След 1918 г. е виден деец на македонската емиграция в България. Ръководи всички нейни легални и нелегални изяви.
Убит е трагично през 1925 г. в Пирин, след подписването на Майския манифест във Виена, за сътрудничество на ВМРО с Коминтерна. Неговият девиз винаги е бил – „Всичко за Македония“.
Как е изглеждал животинският свят в района на днешния град Трън преди повече от 80 милиона години - на този въпрос се опитват да отговорят учените палеонтолози от Националния природонаучен музей при БАН. В резултат на лятната им експедиция, която..
Преди 26 години, на 30 септември, по инициатива на Българската православна църква (БПЦ), в София е свикан Всеправославен събор, който да спомогне за преодоляването на разкола сред духовенството ни. Тогава, въпреки увещанията на Истанбулския..
Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..
На празника Въведение Богородично на 21 ноември по григорианския календар и Архангеловден по юлианския иконописецът Екатерина Титова представи новите си..
Храм-паметникът "Свети Александър Невски" чества 100 години от освещаването си. В патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски" се отслужва Света..