На 4 март се навършват 140 години от рождението на войводата Тодор Александров. Роденият в Щип революционер е смятан за втората най-влиятелна личност в македонските борби след Гоце Делчев.
Още 16 годишен ученик в Скопие се включва във ВМОРО. След Илинденско-Преображенското въстание е вкаран в османски затвор. Като четнически войвода от 1911 г. е избран за член на Централния комитет на организацията. През Първата световна война, ръководи българското военно разузнаване на Солунския фронт. След 1918 г. е виден деец на македонската емиграция в България. Ръководи всички нейни легални и нелегални изяви.
Убит е трагично през 1925 г. в Пирин, след подписването на Майския манифест във Виена, за сътрудничество на ВМРО с Коминтерна. Неговият девиз винаги е бил – „Всичко за Македония“.
В Кодекс на братството в Райхенау – манастирската кондика, на стр. 40, или 53 по електронното ѝ показване в сайта на Централната библиотека в Цюрих, сред "имената на действащите братя от светлейшия манастир" четем Методий, Лeo н , Игнатий,..
На 23 май Църквата възпоменава паметта на св. Михаил Синадски и на преподобномъченик Михаил. Свети Михаил Синадски от младостта си се посветил на монашески живот и се подвизавал в манастир, разположен на брега на Черно море. Бил..
На 22 май въздаваме почит на светия мъченик Йоан-Владимир, княз Български, чудотворец. Свети княз Йоан-Владимир управлявал областите Зета и Далмация. Във война с българския цар Самуил той бил взет в плен, но Самуил го оженил за дъщеря си..
На 27 май Църквата чества паметта на свещеномъченик Терапонтий, епископ Сардийски и на свещеномъченик Терапонт Сердикийски (Софийски). Единият..
На 28 май възпоменаваме паметта на преподобни Никита, епископ Халкидонски и преподобни Софроний Български. Свети Никита, епископ..