Тази година софийският международен филмов фестивал отбелязва четвърт век. Началото на “София филм фест“ ще постави прожекцията на най-новия филм на Камен Калев “Февруари“. Българският режисьор е известен с това, че във проектите му участват повече аматьори, отколкото професионални актьори – факт, който му носи признание не само от публиката, но и на престижни фестивали като френския в Кан, където се представя с дебютната си пълнометражна лента „Източни пиеси“ (2009 г.) и с „Островът“(2011 г.).
Също тази вечер Теодосий Спасов ще получи голямата награда на София за приноса му към изкуството на киното и музиката. В края на 2020 година виртуозът на кавала представи документалния филм „Танцът на пингвините“, който разказва за живота на Антарктида и българските полярници и е озвучен с музика, композирана на Ледения континент.
Съобразно пандемичната ситуация „София филм фест“ тази година ще е с хибридно издание. Повече от 70 ленти ще бъдат налични на онлайн платформата на Фестивал Скоуп/Шифт 72. Същевременно близо 130 филма ще бъдат прожектирани в софийските киносалони, уточни директорът на фестивала Стефан Китанов.
25-ият София филм фест се състои от две части: същинска и специална. Същинският фестивал е от 11 до 31 март . Акцентът през март са конкурсните програми, българските игрални и документални премиери, избрани филми от световната фестивална сцена, юбилейни програми, включващи шедьоври от световното кино на гостували в София режисьори. Традиционните фестивали в Бургас, Пловдив и Варна ще бъдат във втората половина на март.
Специалното издание на 25-ия СФФ е предвидено за средата на септември 2021. Тогава е планирано да се покаже компактна програма от световни филми, представени от техните автори.
“Много е хубаво логото на фестивала “Щом го виждаш, има го“, както винаги има нещо оригинално в рекламата на “София филм фест“ – коментира кинокритикът Геновева Димитрова в ефира на програма „Христо Ботев“ на БНР. - Това е 25-ият фестивал, колко бързо минаха тези години, колко важни хора за световното кино минаха през България. Тук видяхме Питър Грийнауей, Никита Михалков, няколко пъти Вим Вендерс, Тери Гилиъм.“
Редактор: Елена Каркаланова
В продължение на четири дни, между 28 и 31 октомври, жителите и гостите на крайдунавския град Русе ще имат възможността да се насладят на бразилско кино, литература, музика с вход свободен! Събитието се провежда в прекрасната сграда на..
Италианско-френско-испанската 138-минутна биографична драма „Лимонов“ спечели голямата награда за майсторска литературна адаптация в международния конкурс за пълнометражен игрален филм на „Синелибри“. Фаворитът бе обявен от председателя на журито..
На 27 октомври се навършват 165 години от рождението на акад. Александър Теодоров-Балан, който е първият теоретик на българския книжовен език, фонетика и граматика. Той е роден е роден през 1859 г. в с. Кубей, Бесарабия. Неговият баща Стоян..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път..