Днешният църковен празник Неделя Сиропустна, наричан още Сирни заговезни, поставя началото на великденския пост - най-продължителния през годината.
Според традицията вечерята на този ден трябва да завърши с искането на прошка за изминалата година.
“Прошката е самопобеда. Ако простите на човеците съгрешенията им, и вам ще прости небесният ви Отец”, казва Славчо Проданов, архиерейски наместник на Търговищката духовна околия.
Народните обичаи предвиждат семействата да се събират на празника около трапеза със сирене, риба, варени яйца, варено жито, бяла халва с ядки. Задължително те изпълняват т.нар. хамкане - на червен конец се привързва и се спуска от тавана парче бяла халва или варено яйце. Най-възрастният мъж завърта конеца в кръг и всеки се стреми да хване яйцето или халвата с уста. Вярва се, че който успее, ще бъде здрав през цялата година.
На 1 април Православната църква чества паметта на преподобна Мария Египетска и на свети великомъченик Авраамий Български. Света Мария Египетската живяла в Александрия в средата на V и началото на VI век. Била само на 20 години, когато..
На 31 март Православната църква чества паметта на свещеномъченик Ипатий, епископ Гангърски. Св. Ипатий бил епископ на град Гангра в Мала Азия. През 325 г. участва в Първия вселенски събор в Никея, на който е анатемосана ереста на Арий...
Днес, 30 март, е четвърта Неделя на Великия пост . Църквата е посветила този ден на преподобни Йоан Лествичник , наричан така по името на прочутата му творба "Лествица". Според преданието свети Йоан е роден около 570 г. в семейството..
На 5 април православните християни отбелязват Акатистна събота – петата събота от Великия пост. Този ден е посветен на почитането на Пресвета..
На 4 април Православната църква чества паметта на преподобни Йосиф Песнописец, преподобни Георги в Малея и свети свещеномъченик Никита Серски...
Лули от края на XVII, от XVIII и началото на XIX век и традицията за отглеждане на тютюн в България са представени в най-новата експозиция на..