Много българи се завърнаха в родината заедно с децата си заради епидемията от коронавирус и с това е свързана новата мисия на неделните училища зад граница, казаха за БНР Снежина Мечева и Боянка Иванова, дългогодишни директори на българските училища в Лондон и Чикаго.
Някои от децата са родени в чужбина и вписването им в образователната система ще бъде успешно, само ако владеят българския език и познават българската култура, подчертаха те.
В момента училищата зад граница за българските деца наброяват 400 в 40 страни на 6 континента. Въпреки съфинансирането и методическата подкрепа от държавата ни, те съществуват основно благодарение на труда, средствата и ентусиазма на сънародниците ни.
Голямата награда в 15-ото издание на международния конкурс за пеене "Любка Рондова", организиран от Изпълнителната агенция за българите в чужбина е присъдена на хор "Родолюбец" от Теоретичен лицей "Христо Ботев" в село Валя Пержей, Молдова...
"Тези училища пишат или възстановяват историята на България. Изключително ценни продукти се родиха през последните години. Това е една база, която вече може да бъде използвана от изследователите в България и в чужбина", споделя д-р Мая Падешка – член..
Културно-информационния център "Босилеград", Сдружение "ГЛАС" - Босилеград и Сдружение "Културна алтернатива Цариброд" изпратиха чрез българското посолство в Белград писмо до министерствата на образованието и на външните работи, Изпълнителната..
Официалното откриване на конференцията на АБУЧ във Велико Търново поднесе новина, свързана с рокада на върха на организацията. Досегашният председател..
На 29 юли 2025 г. в сградата на Изпълнителната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ) ще се проведе учредително събрание на бъдещата Асоциация на..