Много българи се завърнаха в родината заедно с децата си заради епидемията от коронавирус и с това е свързана новата мисия на неделните училища зад граница, казаха за БНР Снежина Мечева и Боянка Иванова, дългогодишни директори на българските училища в Лондон и Чикаго.
Някои от децата са родени в чужбина и вписването им в образователната система ще бъде успешно, само ако владеят българския език и познават българската култура, подчертаха те.
В момента училищата зад граница за българските деца наброяват 400 в 40 страни на 6 континента. Въпреки съфинансирането и методическата подкрепа от държавата ни, те съществуват основно благодарение на труда, средствата и ентусиазма на сънародниците ни.
"В далечните страни, в които преподават, българските учители създават България". Писателката Здравка Евтимова, автор на тези думи, в края на юли ще бъде специален гост на годишната конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина ,..
Първото българско училище в щата Ню Йорк "Гергана" вече започна записването за 22-ата поредна учебна година, става ясно от публикация на учебното заведение в социалните мрежи. "Ако искате вашето дете от 3 до 18 години да се научи да пише, чете,..
Българският културен център "Магура" в Чикаго, САЩ, ще стартира новия си сезон на 1 септември 2025 г. с промяна във формата си. От организацията обявиха във Фейсбук, че поемат по "по-смел и вдъхновяващ път" - повече няма да ограничават събитията си със..