Гласуването на българските граждани ще се признава от италианските власти за уважителна причина при тяхното придвижване до избирателните секции. Необходимо е обаче да се попълни обичайната за това в условията на ограничителните мерки декларация. Това се налага, тъй като от 3 до 5 април Италия е изцяло червена зона и за в сила строги рестрикции за придвижвания и пътувания, съобщава кореспондентът на БНР в „Страната на ботуша“ Елена Шаханова.
22 са избирателните секции в Италия, в които са се записали над 2500 българи. Секциите са в по-важните градове на 13 области по цялото протежение на Апенините, без островите Сардиния и Сицилия. Изключение е селището Acconia di Curinga в южната област Калабрия. То датира от времето на древните гърци и сега има към 6 хиляди жители, от които българите са над 200 души. За първи път има секции в Генуа, главният град на област Лигурия, където българите са към 800 души. Много повече са сънародниците ни в област Ломбардия - почти 10 хиляди. Затова в Милано избирателните секции са 3 - в Генералното консулство и в две училища. Две са секциите в посолството ни в италианската столица. Заедно с тези още две селища, в област Лацио има най-много избирателни секции. Своето седалище за вота е предоставило почетното ни консулство за област Емилия-Романя в Болоня.
Как днес, след като гласуват, българите ще отбележат католическия Великден заедно с италианските си приятели, чуйте в репортажа на Елена Шаханова.
Редактор: Елена Каркаланова
В цяла Германия българите могат да гласуват в 66 секции. В Берлин те са пет, като във всяка от тях има машина. Изборният ден протича спокойно. До момента са гласували малко над 800 души, което в сравнение с изборите на 9 юни е малко повече..
Няма информация за сериозни проблеми при гласуването в Турция, предава специалния пратеник за изборите там Мария Петрова. Масово се гласува с машини, но от малък брой хора – така тя описва вота в югоизточната ни съседка. По-голяма е активността пред..
Десетки хиляди са българите, които живеят в Аржентина. За съжаление точна статистика за техния брой не е правена, но според различни източници те варират от 50 000 до 150 000 души. Част от тях са емигранти от новата вълна, заселили се там след..