Спокойно протичат изборите във Виена и пред избирателните секции няма опашки, съобщи за Радио България Мариана де Мео, член на една от Секционните избирателни комисии. „В сравнение с предишни години сънародниците ни са малко по-активни”, каза тя. Подобна е ситуацията в другите секции в австрийската столица.
Здравните разпоредби в страната не затрудняват гласуването. Всички носят маски, членовете на комисията са и с ръкавици, химикалките, с които хората зачертават избора си на бюлетините, се дезинфектират. Прегради са поставени между комисията и гласуващите граждани.
„Българите в чужбина са активни – някои от тях са пристигнали съвсем скоро, така че са много добре запознати с действителността в България – казва още Мариана де Мео. – Самата аз виждам сънародници зад граница, които доста по-добре познават политическата ситуация в сравнение с някои хора от страната. И нека да не се лъжем, ние в чужбина сме най-големия инвеститор в България и това е едно голямо основание да искаме да гласуваме и да държим сметка кой управлява държавата.”
Българите в чужбина настояват за промени в Изборния кодекс, които на следващите парламентарни избори да им осигурят многомандатен избирателен район, както и възможност за гласуване по пощата или електронно.
„Друго, което искаме да стане в България през следващите четири години, е да се създаде електронно правителство, да се осъществят промени в съдебната система и да има орган, който да контролира главния прокурор”, заявява Мариана де Мео.
Снимка: личен архив
Броени дни остават до началото на XVIII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). Събитието тази година се провежда в старопрестолния ни град Велико Търново в дните между 22 и 24 юли и е под патронажа на министъра на..
Ученици, учители и студенти от български образователни институции в чужбина участваха в Летния семинар по български език и култура към Филологическия факултет на Югозападния университет “Неофит Рилски”, съобщи БТА. Общо 66 участници получиха..
Българската общност в Косово е малко позната на обществеността в страната ни днес. Светлина върху историческите процеси, повлияли върху тази българска диаспора дава последното допълнено издание на книгата "Българските общности в Албания и Косово...