Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Малко известни документи за живота и делото на Раковски оживяват онлайн

Еспонатите са част от фондовете на РИМ-Русе и Държавния архив

Срещата на Георги Раковски с Тихо и Тонка Обретенови в Русе. Автор: Ал. Христов, 1958 г.
Снимка: ruse.bg

По повод 200-годишнината от рождението на Георги Раковски, онлайн експозиция в Русе представя малко известни документи за живота и делото на революционера. Областната управа в крайдунавския град уточнява, че изложбата, поместена на сайта ѝ, включва осем документа и картина от фондовете на Регионалния исторически музей и от Държавния архив в града. Сред тях са спомените на революционера Никола Обретенов за Раковски, в които той описва контактите му със семейството на Баба Тонка, както и гостуването му в Русе.


Представени са и три писма на Раковски, в едно от които той призовава българите да останат единни в противопоставянето си на Цариградската патриаршия. Експозицията съдържа още биографични сведения за Раковски от Филип Симидов, с приложени бележки от книгата на Панайот Хитов "Моето пътуване...", както и свидетелство на Д. Ладович - участник в легията на Раковски, с оригинален подпис на революционера от 1862 година.

Сред 26-те изображения е и сабята на революционера, открита в русенското Ново село през 1955 година. Оръжието се съхранява в Регионалния исторически музей в Русе. 

С експоните можете да се запознаете ТУК



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар – 2 февруари 2025 г.

На 2 февруари Православната църква чества Сретение Господне. Той е един от дванадесетте големи Господски празници през годината и е утвърден още в първите векове на християнството. Според разказа в Евангелието според свети евангелист..

публикувано на 02.02.25 в 06:00

Църковен календар – 1 февруари 2025 г.

На 1 февруари Православната църква чества свети мъченик Трифон – древнохристиянски проповедник, лечител, чудотворец завършил живота си като мъченик.  Празникът е известен у нас като Трифоновден. Св. Трифон се ражда около 225 г. в..

публикувано на 01.02.25 в 06:00

Древни находки, нови открития – археологическата 2024-а в Националния исторически музей

През 2024 г. Националният исторически музей (НИМ) проведе изследвания на 22 археологически обекта. През сезона са открити над 1400 артефакта от праисторията до Средновековието, като най-значимите са показани в специална експозиция " Древни находки...

публикувано на 31.01.25 в 13:25