Ново разхлабване на антиковид мерките- отвориха молове и казина
От 16 април са разрешени посещенията в игралните зали и казината при използване на не повече от 50% от капацитета им. Отпаднаха и ограниченията за работа на обектите, разположени в големите търговски центрове. Това става със заповед на министъра на здравеопазването от 8 април 2021г.
От 29 април се очаква отваряне на дискотеки и барове при използване на не повече от 50% от капацитета им.
Два случая на мутация на Covid-19 в Северна България
“При две жени в Северна България с британския вариант на Covid-19 е установена мутация, която е в началото на спайк протеина, това е протеинът на шипчето”, информира на брифинг на здравните власти проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести. “Това е щам под внимание, но не очакваме да доведе до това, което притеснява света – нужда от ваксина или от ново лечение”, каза още той. Извършва се т.нар. секвениране на мутацията в Института по молекулярна биология на БАН. Двете жени са били на домашно лечение и вече са здрави.
България е напът да се справи с третата вълна, но при някои условия
Справяме се с третата вълна на Covid-19, взетите мерки бяха навременни, пълноценни и дадоха резултат, обобщи епидемичната картина здравният министър в оставка проф. Костадин Ангелов. “Здравната система издържа въпреки чувствително по-големия натиск”, добави той. По думите му, тенденцията за намаляване на броя на настанените в болница е трайна и ще се усети след няколко седмици. Продължава и броят на излекуваните да надвишава този на новозаразените. Министърът начерта три сценария за постигането на колективен имунитет – най-оптимистичният е това да стане в края на юни, а най-песимистичният – в края на август. Тогава ще можем да си позволим липсата на мерки или минимални ограничения. Още информация за актуалната ситуация в България – вижте ТУК.
Депутати от „Демократична България“, „Изправи се мутри вън“, Има такъв народ“ и „Движението за прави свободи“ разкритикуваха разпускането на Националния оперативен щаб срещу Covid-19, извършено от правителството в оставка. Те определиха решението, като безотговорно към медицинската криза. От „Има такъв народ“ казаха, че разпускането е закъсняло и когато имат възможност да управляват ще назначат „професионалисти, а не хора, които изпълняват политически поръчки“.
Здравният министър в оставка проф. Костадин Ангелов отговори, че щабът е бил създаден от достойни хора, способни да носят отговорност, но по закон, не щабът носи отговорност за здравето на хората, а министърът.
Призив за бързо създаване на нов щаб срещу пандемията
Възможно по-скоро трябва да бъде запълнен вакуумът с разпускането на Националния оперативен щаб за борба с Covid-19, призова пред БНТ председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров.
Нужна е оперативна структура, която в тази обстановка да наблюдава, анализира и да предлага решения, защото категорично няма данни за това, че вирусът си е тръгнал и се връщаме към нормалния си начин на живот.
"Знаете, че в щаба са включени различни експерти, там се правят и математически модели", каза още д-р Маджаров. Според него ако Министерството на здравеопазването се заеме с тази задача, то трябва да е за кратко и максимално бързо да се създаде нова структура.
Под 15% са новозаразените при направени 14 747 тестове
2185 са новите случаи на коронавирус в страната за последното денонощие, сочи Единният информационен портал. Положителни 14,82% от направените 14 747 тестове. Най-много са новите случаи в София - 538. Следват Пловдив с 232, Варна с 207 и Бургас със 125 новозаразени.
67 391 са активните случаи, а 9523 - хоспитализираните пациенти. От тях 811 са в интензивни отделения. Починали са 108 души, а излекувани - 3393.
Общият брой на поставените дози ваксини в страната вече е 620 375. За последните 24 часа са имунизирани 14 998 души. Ваксинираните с две дози са 123 381.
Бизнесът иска удължаване на държавната подкрепа
54% от членовете на Българската стопанска камара очакват затруднения при погасяването на банковите си задължения след края на кредитния мораториум, сочи проучване проведено между 13-15 април 2021 г. 79% отчитат влошени икономически показатели на бизнеса си. 50,6% прогнозират, че ще успеят да се възстановят икономически до края на 2022 г. Едва 18,3% очакват възстановяване до края на настоящата година, а над ¼ се надяват на това след 2022 г.
74% от анкетираните разчитат на мерки за подкрепа на заетостта, а 68% се нуждаят от ликвидна подкрепа. Повечето анкетирани очакват удължаване на съществуващите мерки за подкрепа и предлагат тяхната промяна, така че по-широк кръг фирми да се възползват от тях, съобщава БГНЕС.
България изостава в привличането на чуждестранни туристи
С преференциални условия съседни на България страни активно привличат туристи от Израел, Великобритания, Русия и Румъния. Преди да е приет европейски регламент за пътуване, те обявиха, че приемат гости, които са ваксинирани, преболедували коронавируса или имат отрицателен PCR тест, каза пред БНР Румен Драганов, председател на Института за анализи и оценки в туризма.
Той призова PCR тест да се изисква само за определени рискови държави и с въвеждането на електронния сертификат за пътуване, да се въведат и електронни визи, включително за туристите от Русия. Драганов предупреди да се отчита и политическото решение на всяка страна, която би пуснала своите граждани към дестинация като България.
Всичко по-важно за Covid-19 на български език можете да проследите и в специалната секция на БНР по въпросите на коронавируса.
Актуална информация за коронавируса и мерките в България ще откриете на още девет езика – в чуждоезиковите секции на уебсайта на Радио България.
Редактор: Йоан Колев
В "България днес" отбелязваме Деня на християнското семейство - 21 ноември с разговор-прозрение на Дарина Григорова с отец Сергей Павлов, предстоятел на храма "Успение на Пресвета Богородица" в столицата за любовта, семейството и изкушенията на делника...
Изборът на председател се оказа сериозен препъникамък за депутатите в 51-вия парламент – първото му заседание отново не можа да приключи, и става все по-осезаемо, че политическите играчи гледат към следващия..
Накъде върви българската икономика? Продължава ли икономическата сегрегация на отделни райони в страната ни и къде наблюдаваме най-голям механичен прираст у нас? - за всичко това ще говорим в "България днес" на 19 ноември. И още – колко щедри са били..