Водата е един от най-ценните изчерпаеми източници на Земята – всички знаем това, но сякаш подценяваме този факт, докато не се сблъскаме с реалната й липса или пък не станем свидетели на разрушителен потоп.
Природозащитниците от „Грийнпийс“-България избраха отново да фокусират вниманието на обществото ни върху замърсяването на водоемите в страната. Пролетната им кампания #ИзбериВодата е традиционен и доказано ефективен начин да се погрижим за природата – организиране и подкрепа на събития за почистване около водоеми в цялата страна. Защото опазването на водоемите е наша задача с мисъл към бъдещето, а природозащитниците определят кампанията си като Национална мобилизация за почистване на водоемите в България. Инициативата е за всички, на които не им е безразлично дали в реките, езерата и язовирите на България ще плуват боклуци или цели сметища – обясни Ангел Бондов, координатор местни общности в „Грийнпийс“-България.
“Всеки обича водата, всеки обича да посещава язовир, езеро, река в близост до мястото, където живее. Всеки е виждал боклуци натрупани до тези водоеми, така че всеки, които има желание да участва в кампанията ни е свободен да намери мястото, да събере съмишленици и да се регистрира на нашия сайт, като ние ще му изпратим необходимите консумативи за почистване – обяснява Ангел Бондов пред БНР-Радио София. Разбира се, ако човекът има желание да направи събитие в социалните мрежи, също може да ни го изпрати, ние да го споделим, да качва снимки с нашия хаштаг #ИзбериВодата. В допълнение ние изпращаме и детайлни инструкции как да бъде организирано самото почистване, как да се събират разделно боклуците и да се извозят от мястото след това. Надяваме се през целия месец май да се случат доста такива събития и да се превърнат в истински празник и хората да „вземат“ боклуците в свои ръце.“
Кампанията #ИзбериВодата се организира по повод десетата годишнина на българския клон на „Грийнпийс“. Природозащитниците обаче поведоха разговора за опазването на водоизточниците в България още преди парламентарните избори в страната на 4 април. Тогава се обърнаха към политиците с три въпроса, свързани със запазването на водните ресурси и тяхното „човешко управление“. Поискаха да разяснят пред обществеността каква е визията им за решения на проблема с недостига на вода, за използването на вода в енергийната система в дългосрочен план и в каква насока би трябвало да се трансформира производството на енергия у нас.
А причината за този ход от „Грийнпийс“ обясняват просто – „Демокрацията работи за нас, когато ние работим за нея. Можем да съхраним природата и обществото си, като гласуваме и изискваме от избраните от нас кандидати да поемат отговорност към обещанията си и да бъдат амбициозни политически лидери с визия за опазване на природата“. Какви отговори са получили съвсем скоро ще разберем. А дотогава нека не забравяме, че връзката ни с природата е двустранна и всяко действие или бездействие има своите последствия.
Редактор: Весела Кръстева /инт. на Гергана Пейкова, БНР-Радио София/
Снимки: BGNES, gabrovoinnovationcamp.eu, greenpeace.orgГодина на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на лично его и собствени сметки. Така изглеждаше 2024 година в политически план. Като резултат от..
Протокол за сътрудничество и обмен между Министерствата на образованието и науката в България и Украйна за 4 учебни години до 2028-а бе подписан във видеоконферентен режим. С подписите си министрите Галин Цоков и Оксен Лисовий уреждат обучението на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв на Балканския полуостров, съобщават от театъра на страницата във Фейсбук, след като от..
Първият български аватар е жена. Казва се Ахинора. Името ѝ означава могъщ господар и според легендата така се е казвала жената на основателя на..
България се преклони пред жертвите на "Кървавата Коледа" в Македония през 1945 г., когато хиляди македонски българи са избити от режима на югославския..
Продължава работата по снегопочистването на територията на София.170 машини обработват със смеси срещу заледяване и избутват сняг по улици и булеварди,..