Православните християни посрещнаха Възкресение Христово. В София, в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" то беше възвестено от Врачанския митрополит Григорий. Преди това от параклиса на Синодалната палата, с литийно шествие, беше донесен Благодатният огън, пренесен от Божи гроб в Йерусалим от българска делегация.
Точно в полунощ митрополит Григорий поздрави вярващите с "Христос воскресе!", а те му отговориха с "Воистину воскресе!".
Беше прочетено и Пасхалното послание към българския народ от патриарх Неофит, в което Негово светейшество отправя благослов към вярващите за Възкресение Христово.
"... Нека и днес с чисти и весели сърца радостно празнуваме победата и тържеството на Живота, постигнати във Възкресението, и до насита да пием от „новото питие“, което е … „чудодейно изтекло не от безплоден камък, а от извора на нетлението, от гроба на Христа, в Когото се утвърждаваме“ (ирмос на Песен 3 от Пасхалния канон). Мирът и благодатта на възкръсналия от мъртвите Господ и Спасител наш Иисус Христос и общението в Светия Дух да бъдат с всички нас!" - се казва в приветствието на патриарх Неофит.
Председателят на Народното събрание Ива Митева поздрави православните християни с думите: „Възкресение Христово е празник на доброто и живота, на радостта и надеждата, на светлината и вярата. Нека има мир и благоденствие в домовете Ви!”
Пожелания към българите за Великден отправи и президентът Румен Радев. „За всеки от нас Възкресението е лично изживяване, което възражда духа и носи надежда за повече светлина в мислите и делата ни. За нашия народ отбелязването на празника обединява традициите на рода и ценностите на вярата“, заяви той във Фейсбук страницата си.
“Възкресение Христово е велик ден на безкрайната Божия сила и радост. Нека Божията благодат донесе в домовете ни здраве и мир, а мъдростта ни води във всяко наше решение!”, написа, на свой ред, премиерът в оставка Бойко Борисов
Поредните наводнения по Черноморието са в резултат от безконтролно застрояване, унищожена природна среда и институционално бездействие, се казва в декларация на Камарата на архитектите в България. Според професионалната организация..
“Всички страхове от въвеждането на еврото ще бъдат преодолени още един-два месеца след 1 януари 2026 година, след което ще ни остане да комбинираме ползите”. Това заяви вицепремиерът Томислав Дончев на информационна среща за въвеждането на еврото..
Младите медици от инициативата "Бъдеще в България" излизат отново на протест пред Министерството на здравеопазването, откъдето ще се отправят на шествие по бул. “Цар Освободител” до площад “Орлов мост”. Очаква се демонстрацията да блокира част от..
На официална церемония в Берлин българският разследващ журналист Христо Грозев получи наградата си за Европейски журналист на годината. Той беше..
Започва най-голямото лекоатлетическо събитие в България – Wizz Air Sofia Marathon 2025 . На 11 и 12 октомври улиците на София ще се превърнат в..
Белоградчишкото село Салаш е домакин на второто издание на единствения по рода си Фестивал на трънката. По нашите земи диворастящото растение от..