Оригиналната сабя на Георги Стойков Раковски, собственост на Историческия музей в Русе, гостува като експонат на месеца на Историческия музей в Пловдив. Оръжието е един от акцентите в изложбата, посветена на 200 години от рождението на основателя на българското националноосвободително движение и може да бъде разгледана до края на месец юни.
Сабята на Раковски има интересна история. През 1967г. в русенския исторически музей постъпва сабя, на която се чете гравиран със злато надпис в два реда: “Сава С. Раковски 1 май 1854год”.
Оказва се, че сабята е намерена в стара къща в с. Ново село, Русенско през 1955г. Собственикът предал откритото ръждясало острие на селския ковач, за да направи от него нож. Когато ръждата пада, става ясно, че лошо запазеното острие не е обикновено. Надписът говори недвусмислено за факта, че това е лично оръжие на българския възрожденец и родолюбец.
Съставил: Венета Николова
Снимка: архив, БГНЕСНа 14 август честваме свети пророк Михей , който е шестият от дванадесетте т.нар. "малки пророци" от Стария Завет. Произхождал от потомството на Юда и бил от град Мораст, южно от Йерусалим, поради което е наричан Мораститец. Той започва..
На 13 август възпоменаваме паметта на двама велики светители – преподобни Максим Изповедник и свети Тихон Задонски . П реподобни Максим Изповедник (ок. 560 – 662 г. сл.Хр.) е един от най-големите и авторитетни църковни отци и учители на..
Православната ни църква почита на 12 август светите мъченици Фотий и Аникита, преподобни Паламон Египетски, свети свещеномъченик Александър, епископ Комански, а също светите мъченици Памфил и Капитон. Вечерта се служи Вечерня с Молебен канон на..
На 13 август възпоменаваме паметта на двама велики светители – преподобни Максим Изповедник и свети Тихон Задонски . П реподобни Максим..
На 14 август честваме свети пророк Михей , който е шестият от дванадесетте т.нар. "малки пророци" от Стария Завет. Произхождал от потомството на Юда и..