Оригиналната сабя на Георги Стойков Раковски, собственост на Историческия музей в Русе, гостува като експонат на месеца на Историческия музей в Пловдив. Оръжието е един от акцентите в изложбата, посветена на 200 години от рождението на основателя на българското националноосвободително движение и може да бъде разгледана до края на месец юни.
Сабята на Раковски има интересна история. През 1967г. в русенския исторически музей постъпва сабя, на която се чете гравиран със злато надпис в два реда: “Сава С. Раковски 1 май 1854год”.
Оказва се, че сабята е намерена в стара къща в с. Ново село, Русенско през 1955г. Собственикът предал откритото ръждясало острие на селския ковач, за да направи от него нож. Когато ръждата пада, става ясно, че лошо запазеното острие не е обикновено. Надписът говори недвусмислено за факта, че това е лично оръжие на българския възрожденец и родолюбец.
Съставил: Венета Николова
Снимка: архив, БГНЕСНа 20 април всички християни посрещат Възкресението Христово. На фона на нашия войнстващ и разделен свят католиците заедно с православните, арменците и протестантите ще изпратят послание за надежда, споделяйки обща радост от победата над тленността и..
На Велика събота, тази година 19 април, възпоменаваме погребението на Господ Иисус Христос, извършено от Йосиф и Никодим, както и слизането на Спасителя в царството на тъмнината - ада. Когато Господ Иисус Христос починал като човек, тялото..
Днес, 18 април, е Велики петък – най-скръбният ден за християнския свят. Нарича се още Разпети петък заради страшните страдания, които невинен Спасителят на човечеството изтърпял - бичуването, поруганието, разпъването и кръстната смърт. С..
На 29 април честваме паметта на светите девет мъченици в Кизик и преподобни Мемнон Чудотворец. Монахът Мемнон Чудотворец се подвизавал в..
На 30 април православната църква чества паметта на св. ап. Иаков Зеведеев, преподобни Климент песнописец, игумен на Студийския манастир през IX..