Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съвети към българите във Великобритания за новите правила за емигранти

Загуба на социални придобивки, услуги и дори депортация, грози граждани на ЕС без статут за уседналост

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Крайният срок, до който гражданите на страни членки на ЕС, живеещи в Обединеното кралство трябва да си осигурят статут на уседналост там, е 30 юни. След тази дата, те ще загубят редица социални придобивки и достъп до услуги на територията на Великобритания. Към момента около 300 000 европейци вече са подали необходимите заявления и документи, но все още очакват отговор.

Българинът Нишан Джингозян от години живее и работи като общински служител в Обединеното кралство. Основател е на Български център за социална интеграция и култура, чрез който помага на сънародници, преминаващи през труден период на адаптация и ориентиране в административната и законодателна уредба в страната. По думите му, статутът за уседналост е задължителен за всички граждани на ЕС, устроили живота си в Обединеното кралство, тъй като без него, рискуват дори да бъдат депортирани, макар все още да няма конкретно решение и инструкции за подобна мярка:


„Вече бяхме свидетели на един огромен скандал, свързан с много граждани от афро-карибската общност, които са живели 30-40 години във Великобритания. Те бяха депортирани, така че опасенията са, че може да се стигне до втори подобен скандал“ – обяснява Джингозян в интервю за БНР.

Той е категоричен, че депортацията на групи българи от Кралството има потенциал да се превърне в сериозен проблем за нашата страна, тъй като социалната система, няма да е в състояние да поеме огромен брой безработни.

„Трябваше още много отдавна да започне една информационна кампания, която не се реализира, адресирана към българите във Великобритания, –категоричен е сънародникът ни. – Тя трябваше да им разясни какви права и задължения ще имат те след Брекзит. Не е тайна за никого, че голяма част от българите следят родните медии и се интересуват от това, което се случва в България, затова ролята им в този процес можеше, и все още може, да бъде по-голяма.“ 

Важна подробност за издавания от властите документ за уседналост е, че той не е на хартиен носител.

„Всички, които вече са го получили, трябва да докажат съществуването му. Те няма да получат физически документ или печат в техния паспорт, тъй като е само дигитален. Това е един огромен проблем за българите във Великобритания. Моят апел е първо да кандидатстват, а после да се запознаят със стъпките, необходими им да докажат този статут.“

Сънародниците ни не бива да се доверяват на нелицензирани емиграционни съветници. Всеки упражняващ подобна професия е длъжен да бъде регистриран в специален списък, който се допълва регулярно от Министерството на вътрешните работи на Великобритания.

Съставил: Йоан Колев /по интервю на Поля Станчева/

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В Цариброд и в Погановския манастир ще рисуват млади художници от 3 държави

С изложба започва 33-ият Международен художествен пленер "Погановски манастир". В галерия "Методи Мета Петров" в Цариброд от 19:00 ч. на 1 август ще бъдат показани работите на младите творци от Сърбия, България, Черна Гора, Русия и Словения..

публикувано на 01.08.25 в 11:21
 Весела Райчинова

Ново обединение на българските културни сдружения по света ще популяризира дейността им

Асоциацията на българските културни сдружения в чужбина (англ. Association of Bulgarian Cultural Organizations Abroad) е най-новата организация, обединяваща българите по света. Сред учредителите са 26 сдружения и 6 индивидуални членове. " В..

публикувано на 30.07.25 в 13:20
Весела Райчинова

Весела Райчинова оглави Асоциацията на българските културни сдружения в чужбина

Изпълнителната агенция за българите в чужбина беше домакин на учредителното събрание на Асоциация на българските културни сдружения в чужбина, съобщи репортерът на Радио България Йоан Колев. На заседанието присъстваха представители на 26..

публикувано на 29.07.25 в 17:50