Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съвети към българите във Великобритания за новите правила за емигранти

Загуба на социални придобивки, услуги и дори депортация, грози граждани на ЕС без статут за уседналост

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Крайният срок, до който гражданите на страни членки на ЕС, живеещи в Обединеното кралство трябва да си осигурят статут на уседналост там, е 30 юни. След тази дата, те ще загубят редица социални придобивки и достъп до услуги на територията на Великобритания. Към момента около 300 000 европейци вече са подали необходимите заявления и документи, но все още очакват отговор.

Българинът Нишан Джингозян от години живее и работи като общински служител в Обединеното кралство. Основател е на Български център за социална интеграция и култура, чрез който помага на сънародници, преминаващи през труден период на адаптация и ориентиране в административната и законодателна уредба в страната. По думите му, статутът за уседналост е задължителен за всички граждани на ЕС, устроили живота си в Обединеното кралство, тъй като без него, рискуват дори да бъдат депортирани, макар все още да няма конкретно решение и инструкции за подобна мярка:


„Вече бяхме свидетели на един огромен скандал, свързан с много граждани от афро-карибската общност, които са живели 30-40 години във Великобритания. Те бяха депортирани, така че опасенията са, че може да се стигне до втори подобен скандал“ – обяснява Джингозян в интервю за БНР.

Той е категоричен, че депортацията на групи българи от Кралството има потенциал да се превърне в сериозен проблем за нашата страна, тъй като социалната система, няма да е в състояние да поеме огромен брой безработни.

„Трябваше още много отдавна да започне една информационна кампания, която не се реализира, адресирана към българите във Великобритания, –категоричен е сънародникът ни. – Тя трябваше да им разясни какви права и задължения ще имат те след Брекзит. Не е тайна за никого, че голяма част от българите следят родните медии и се интересуват от това, което се случва в България, затова ролята им в този процес можеше, и все още може, да бъде по-голяма.“ 

Важна подробност за издавания от властите документ за уседналост е, че той не е на хартиен носител.

„Всички, които вече са го получили, трябва да докажат съществуването му. Те няма да получат физически документ или печат в техния паспорт, тъй като е само дигитален. Това е един огромен проблем за българите във Великобритания. Моят апел е първо да кандидатстват, а после да се запознаят със стъпките, необходими им да докажат този статут.“

Сънародниците ни не бива да се доверяват на нелицензирани емиграционни съветници. Всеки упражняващ подобна професия е длъжен да бъде регистриран в специален списък, който се допълва регулярно от Министерството на вътрешните работи на Великобритания.

Съставил: Йоан Колев /по интервю на Поля Станчева/

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Българско неделно училище

Българско неделно училище във Финландия набира чужденци, желаещи онлайн обучение

Българското неделно училище "АБВ" във Финландия обяви сформирането на нов онлайн курс по български език за чужденци. Публикацията в официалния сайт на просветното средище казва, че занятията в курса ще бъдат организирани веднъж седмично в два учебни часа..

публикувано на 09.07.25 в 13:24
Снимка: Фондация Българска Памет/Фейсбук

Фондация "Българска памет" отново ще организира безплатни профилактични прегледи в Голо Бърдо

Нашият екип е в усилена подготовка за трето поредно издание на безплатните профилактични прегледи в района на Мала Преспа в Албания, съобщиха от фондация "Българска памет". "С много посветеност и грижа организираме тази инициатива, която с..

публикувано на 09.07.25 в 11:01
Снимка: Културна алтернатива Цариброд/Фейсбук

"Културна алтернатива" – платформа за изява на българите в Сърбия на майчин език

Да твориш и изразяваш себе си на майчин език е основната мисия на сдружението "Културна алтернатива Цариброд". А, че литературата, изкуството и културата могат да бъдат мост между културите, показва едноименното списание, което организацията издава в..

публикувано на 05.07.25 в 10:25