Българите сме на 45 място по щедрост за 2020 година. Това показват резултатите на Световния дарителски индекс на КАФ 2020 (CAF World Giving Index 2020) – най-авторитетното проучване, което измерва щедростта в 114 държави. Като база за оценката се използват отговорите на три въпроса: помогнали ли сме на непознат, дарили ли сме пари и дали сме били доброволци за добра кауза през последния месец. Всяка година Индексът обхваща различен брой държави и проучва между 90 и 96% от населението на планетата.Проучването на глобалната щедрост за миналата година разкрива огромното влияние на пандемията от Covid-19 върху благотворителността. 55% от пълнолетното население на света − или 3 милиарда души − казват, че през 2020-а са помогнали на непознат, а парични дарения са направили повече хора отколкото през последните пет години − 31%. Третият показател − „нива на доброволчество“, през 2020 г. е общо взето непроменен на глобално ниво. Обяснение може да намерим в наложената изолация и невъзможността физически да бъдем в полза един на друг.
За България 45-ата позиция с дарителски индекс 37% е своеобразен рекорд от създаването на индекса през 2009 година досега, казва Елица Баракова, изпълнителен директор на Фондация BCause, която представлява страната ни в CAF Global Alliance. За сравнение, през 2018-а страната ни беше на 126 място от 146 държави, а през 2017 г. – на 127 позиция от 139 държави.
„Проучването показва това, което ние наблюдавахме миналата година и знаем − че в кризи българите сме способни да се мобилизираме, да даряваме много сериозно и да съберем значително количество помощ за нуждаещи се и изпаднали в критична ситуация. То показва и още нещо, че тази вълна на солидарност беше през цялата минала година. Обичайно е по време на кризисна ситуация да има пик от един-два месеца и след това да се върнем в по-ниски нива на дарителство, но през 2020 година това не се случи. За България показателите на щедрост са се покачили двойно, което показва, че индексът не е обвързан само със състоятелността на една държава и обществото й, но най-вече с чувството за солидарност и съпричастност. Световният дарителски индекс на КАФ за 2020 показва реално безпрецедентната солидарност на обществото ни срещу Covid-19, която съумяхме да запазим не само за кратък кризисен период, а през цялата година, в която дарителството нямаше умора“ − уточни Елица Баракова пред БНР-Видин.
През 2020-а най-щедрата държава в света е Индонезия, която оглавява списъка и през 2018 г. Следват я Кения и Нигерия.
„Това е един пандемичен индекс и е положителен за ръста, който описахме за нас и довел до движение надолу за пет от държавите, които традиционно са в първата десетка. Там не виждаме сега САЩ, Канада, Великобритания, които са традиционно щедри нации. Нашето обяснение е, че миналата година ние страшно много дарявахме онлайн с смс-и − относително дистанционен начин, докато благотворителността в тези държави е много обвързана с живия контакт между организациите и техните дарители. Те имат благотворителни магазини, организират много събития за фондонабиране лице в лице и тези неща не можеха да функционират през миналата година, а те са голям процент от даренията в тези държави.“
През 2020 година 64 на сто от българите са помогнали на непознат, 34% са дарили пари, а 12% са били доброволци. Традиционно у нас най-високи показатели получаваме при „помощ за непознат“, а доброволчеството е най-слабо.
Дарителството и доброволчеството са неща, на които човек може да се научи в семейството си или в училище и в България това се случва, категоричен е психологът Крум Крумов.
„От психологична гледна точка чрез акта на даряването даряващият се стреми да стигне до усещането за вътрешно чувство за удовлетвореност. Дарението не е само красив жест към субекта, по- скоро смятам, че той е импулс към задоволяване на собствените потребности“, обясни психологът в интервю за БНР-Видин.
Съставил: Весела Кръстева /по интервюта на БНР-Видин/
Илюстрации: Pixabay и Георги ЦветковОт следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на София, съобщи БТА. Като възможна нова локация се обсъжда част от сградата на Професионалната гимназия..
Вицепрезидентът Илияна Йотова изтъкна, че променените текстове в Конституцията са се обърнали срещу създателите им. Пред журналисти Йотова коментира, че "заради тези промени в Конституцията не може да се избере днес председател на Народното събрание"...
77% от работещите в средното образование са готови да излязат на протест с искането да бъдат увеличени заплатите в сектора, според национално проучване на КТ "Подкрепа". Половината от анкетираните се обявяват за национална ефективна стачка, около 25% –..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското..
Френско-българска търговска и индустриална камара днес организира посрещане на новото божоле в София. По стара френска традиция всяка година в третия..