Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За втори път през 2021 г. на избори за парламент - какво трябва да знаем

Снимка: Ани Петрова

Изборният ден, в който българските граждани избират състав на 46-то Народно събрание, започна в 7:00 ч. и ще продължи до 20:00 ч. българско време. В изборната надпревара днес участват 15 партии и 8 коалиции. Право да избират народни представители имат лицата с българско гражданство в страната и в чужбина, навършили 18-годишна възраст към датата на изборния ден.

Българските граждани, които са подали заявление за гласуване в чужбина, но по стечение на обстоятелствата са се оказали в България в изборния ден, могат да упражнят правото си на глас в избирателната секция, където е тяхната постоянна адресна регистрация. Ако при гласуването се установи, че те са вписани в списъка на заличените лица, СИК има правомощията да ги извади от там и след попълване на декларация по образец (Приложение №17-НС от изборните книжа), предоставена на място, ги допуска да гласуват.

За българите, които гласуват в чужбина е важно да знаят, че ако българските им документи са с изтекъл срок след 13 март 2020 г., могат да гласуват с тях.

Хората със статут на постоянно пребиваващи в Република България, които не са български граждани, нямат право да гласуват при провеждане на избори за народни представители.

240-те места в българския парламент се запълват от депутати, избрани в 31 многомандатни избирателни райони. Разпределението им става на базата на броя гласоподаватели с постоянен адрес в съответния район, като минималният брой мандати, който трябва да гарантира политическия плурализм, за един район е 4.

След рекордната избирателна активност на българските граждани в чужбина през април, за днешния вот зад граница са разкрити почти двойно повече секции – 784,  при 465 на предходния вот. Тогава правото си на глас упражниха 50.61% от българските граждани.

Провеждащите се днес предсрочни избори са 12-ти поред парламентарни избори в България, след началото на демократичните промени през 1989 г. До предсрочния вот на 11 юли се стигна след като избраното на 4 април 2021 г. 45-о Народно събрание не успя да състави правителство. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България в бъдещето – регионален технологичен център

Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации обединява над 80 български и международни компании, които си поставят една глобална цел – да утвърдят страната ни като център за развитие на технологиите. И за да постигнат тази своя..

публикувано на 30.10.24 в 12:15

Български и френски полярници разказват за предизвикателствата в Антарктида

Посолството на Франция и Френският институт в България, в партньорство с Френския полярен институт "Пол-Емил Виктор", Българския антарктически институт, Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Българската национална телевизия организират..

публикувано на 30.10.24 в 06:10

Избирателната активност на парламентарните избори е близка до 39%

След отчитането на всички секционни протоколи избирателна активност напарламентарните избори от 27 октомври е 38,94%, съобщиха от Централната избирателна комисия (ЦИК). Числото може да се промени след повторното преброяване.  При 100%..

публикувано на 29.10.24 в 10:15