Изборният ден в Скопие върви нормално и както обикновено се казва – без никакви инциденти до този момент. Това каза в интервю за Радио България журналистът Владимир Перев от Северна Македония. По думите му, очакванията за по-ниска избирателна активност от навечерието на изборите се оправдават, а влияние за това има летният сезон, когато за много от гражданите в югозападната ни съседка също е време за ваканция.
„Изобщо гласуват по-малко хора, отколкото миналия път – казва Владимир Перев. – Може да се каже обаче, че една част от хората се притесняват да го направят, заради несъгласията около политиката България – Македония по отношение на македонската нация, македонския език и т.н. Но онези, които гласуват, го правят и, за да изявят своето българско гражданство. Те искат да потвърдят етническата си принадлежност и да покажат на българската държава, че не са напразни усилията за отстояване на позицията при преговорите за евро членството на Северна Македония и признаването на българския етнос.“
По отношение на често възникващите полемики за гласуването на граждани от Северна Македония, придобили българско гражданство и с адресна регистрация в Кюстендил и Благоевград, журналистът Владимир Перев коментира, че на този тип гласоподаватели не бива да се гледа като на хора, които ще наклонят везните в България към една или друга политическа сила.
„Тези хора са си взели българските паспорти и са заминали в Германия, Испания, Великобритания и Италия – казва той. – Тези гласоподаватели са там. Политиката на българските посолства трябва да се насочи към гласоподавателите, които живеят извън Македония и България, в рамките на ЕС. Ние всички знаем, че гласуването е право, но и задължение на гражданите, които трябва да дадат своето мнение за ставащите неща в държавата, от чиито ползи се възползват те в крайна сметка.“
На въпроса какво ще се промени в България след парламентарните избори, Владимир Перев казва, че очаква да се състави правителство, но не и на всяка цена. Защото, по негови наблюдения, не вижда готовност която и да е партия или коалиция да направи отстъпки от вече заявената си позиция. И въпреки това, „от политиците винаги може да се очакват изненади“ – категоричен е журналистът.
Повече за очакванията и за гласуването на българите в Северна Македония можете да чуете от звуковия файл.
В брой 39 на предаването слушайте: За България и Венсан Дюпюи, или как един французин решава да стане учител у нас - среща с дългогодишния преподавател по история и география във Френски лицей "Виктор Юго" в София; На гости на българската..
Парламентът ще изслуша днес министъра на отбраната Атанас Запрянов и министъра на външните работи Георг Георгиев относно "въпросник", изготвен от страна на САЩ, по теми, свързани с готовността на България за участие в специална военна операция на..
Втори ден на бойкот на търговските вериги за хранителни стоки обявиха обществени организации за 20 февруари, след като отчетоха успех на първата такава инициатива у нас. В първия ден на бойкота по данни на Министерството на финансите оборотът на..
В ерата на усилена дигитализация и навлизане на изкуствения интелект във всички сфери от живота ни, най-застрашени от изчезване са професиите на хората..
Тежка влакова катастрофа с влак на българската фирма ПИМК е станала край Крайова, Румъния. По първоначална информация при инцидента е загинал..
На специална церемония в румънското посолство в София, посланик Бръндуша Предеску връчи на маестро Найден Тодоров ордена "Културни заслуги" с ранг "Велик..