В навечерието на Успение Богородично и празника на Несебър, 15 август, вярващи жители и гости на града отправят горещите си молитви към Божията майка, с надеждата да се смили над страданията им. На литийното шествие те въздигат Чудодейната икона „Света Богородица - Владетелката на живота", която датира от XIII век. Светинята е известна още като Черната Богородица, заради тъмните цветове, с които е изписана. Според църковното предание, чудотворната й сила многократно спасявала града през вековете и затова жителите на града я приемат за своя покровителка. Изографисана е във византийски стил и се счита, че е била пренесена от Атон. Вярва се, че лекува много болести, но най-много помага на жените да заченат и успокоява душевните терзания.
15 август е празник и на великотърновското село Арбанаси. Там в манастира „Успение Богородично" се намира чудотворната икона "Богородица Троеръка" със сребърен нимб, която помага на жените да станат майки. Обителта, в която се намира обкованата със сребро светиня, е строена по времето на династията на Асеневци, управлявали Второто българско царство в периода 1187 и 1280 година. Вярва се, че жените, които искат да заченат, поставят, след гореща молитва, монета на иконата и ако тя залепне върху нея – Богородица ги е чула.
Редактор: Дарина Григорова
На 18 февруари православната църква чества свети Лъв, папа Римски и свети Агапит Изповедник, епископ Синадски. Свети Лъв, папа на Рим (440–461 г.), е известен със своето благочестие и ученост. Като истински пастир той неуморно защитавал..
На 17 февруари православната църква възпоменава Свети великомъченик Теодор Тирон, както и преподобни Роман Търновски. В град Амасия, в Понтийска област, по време на гоненията срещу християните при император Максимиан (286–305 г.), воин на..
На 16 февруари Православната църква чества паметта на свети мъченици Памфил и Порфирий. Честваме и свети Флавиан, архиепископ Константинополски. Св. мъченик Памфил бил голям аскет и много се трудил за преписването и поправянето на грешки в..
На 7 март Православната църква възпоменава светите мъченици Василий, Ефрем, Капитон и др. епископи Херсонски. През време на царуването на..
Днес, 8 март, Православната църква отбелязва т. нар. Тодорова събота. В съботния ден на първата седмица на Великия пост възпоменаваме..