Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иконите на Божията майка в Несебър и Арбанаси помагат на жените да се сдобият с рожба

Снимка: Община Несебър

В навечерието на Успение Богородично и празника на Несебър, 15 август, вярващи жители и гости на града отправят горещите си молитви към Божията майка, с надеждата да се смили над страданията им. На литийното шествие те въздигат Чудодейната икона „Света Богородица - Владетелката на живота", която датира от XIII век. Светинята е известна още като Черната Богородица, заради тъмните цветове, с които е изписана. Според църковното предание, чудотворната й сила многократно спасявала града през вековете и затова жителите на града я приемат за своя покровителка. Изографисана е във византийски стил и се счита, че е била пренесена от Атон. Вярва се, че лекува много болести, но най-много помага на жените да заченат и успокоява душевните терзания.

15 август е празник и на великотърновското село Арбанаси. Там в манастира „Успение Богородично" се намира чудотворната икона "Богородица Троеръка" със сребърен нимб, която помага на жените да станат майки. Обителта, в която се намира обкованата със сребро светиня, е строена по времето на династията на Асеневци, управлявали Второто българско царство в периода 1187 и 1280 година. Вярва се, че жените, които искат да заченат, поставят, след гореща молитва, монета на иконата и ако тя залепне върху нея – Богородица ги е чула.

Редактор: Дарина Григорова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Изложба в София представя древните "повелители на солта" от Провадия

В София ще бъде представена изложбата "Повелителите на солта: Провадия-Солницата 5600 – 4350 г. пр. Хр.". Временната експозиция ще бъде официално открита на 11 юни в Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ-БАН). Тя се посвещава..

публикувано на 08.06.24 в 15:25
Христо Ботев, Иван Драсов и Никола Славков

Христо Ботев, Априлското въстание и "Славянските комитети"

Многобройни, често противоречиви са спомените на участниците в съдбоносната за България 1876 г. Но писмата и документите за Априлското въстание, което поставя на дневен ред въпроса за Освобождението на България, чертаят една по-широка картина на..

публикувано на 02.06.24 в 07:30

Изпълнена е последната воля на цар Фердинанд – вечният му дом да бъде в България

76 години след неговата кончина първият български цар от Третото Българско царство Фердинанд Първи се завърна у дома, в Двореца "Врана", с което бе изпълнена предсмъртната му воля. В своето завещание той пише, че желае да бъде погребан именно в..

публикувано на 30.05.24 в 11:35