Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 29-ия каракачански фолклорен събор:

Вицепрезидентът изтъкна ролята на каракачаните за връзките ни с Гърция

Снимка: Прессекретариат Президенство

В местността „Карандила“ в сливенския Балкан започна 29-ият фолклорен събор на каракачаните в България. На официалното откриване вицепрезидентът Илияна Йотова поздрави Федерацията на културно-просветните дружества на каракачаните в България за 30-годишния юбилей, като изтъкна важната им роля за съхраняването и популяризирането на самобитната култура на каракачаните. По думите на Йотова, съборът гради "здрави връзки между каракачаните от България и Гърция, които се превръщат в мост за активното сътрудничество между двете съседни държави“.

Традиционно в програмата на фестивала участват фолклорни състави от България и Гърция, а тази година от южната ни съседка идва голям танцов състав с 30 души. Той е от Аграфа - родината на каракачаните. В него има представители от всички поколения – от най-възрастния до най-младия.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Христо Стойчев

Влизаме в ателието за дърворезба на Самоводската чаршия

Изкуството на дърворезбата е развивано векове наред по нашите земи. Представлява обработване на дърво чрез изрязване на декоративни мотиви, фигури и сложни изображения . Най-голямо значение занаятът добива през Възраждането, когато дърворезбата..

публикувано на 18.01.25 в 09:25

Атанасовден – между християнството, обредите и вярванията

Атанасовден, наричан още и "сред зима" в народния ни календар, е празник, в който православната църква и фолклорните ни традиции отдават почит на свети Атанасий Велики – александрийски архиепископ и борец срещу арианството (църковна ерес, отричаща..

публикувано на 18.01.25 в 06:15

Лепене на гелина, валяне на кускус, снимки в носии – Рибново се отваря за света

Рибново, магнетичното родопско село, което допреди десетина години живееше в своя капсулиран свят далеч от глобализацията, сега радушно посреща туристи. Жителите му са българомохамедан и и се отличава т със запазен ия си бит, пъстър..

публикувано на 10.01.25 в 10:05