В местността „Карандила“ в сливенския Балкан започна 29-ият фолклорен събор на каракачаните в България. На официалното откриване вицепрезидентът Илияна Йотова поздрави Федерацията на културно-просветните дружества на каракачаните в България за 30-годишния юбилей, като изтъкна важната им роля за съхраняването и популяризирането на самобитната култура на каракачаните. По думите на Йотова, съборът гради "здрави връзки между каракачаните от България и Гърция, които се превръщат в мост за активното сътрудничество между двете съседни държави“.
Традиционно в програмата на фестивала участват фолклорни състави от България и Гърция, а тази година от южната ни съседка идва голям танцов състав с 30 души. Той е от Аграфа - родината на каракачаните. В него има представители от всички поколения – от най-възрастния до най-младия.
Специална занаятчийска работилница за керамични съдове от царски вид, каквито са използвали болярските семейства по времето на Второто българско царство ( XII – XIV в.) има в старопрестолния ни град Велико Търново. Ателието се намира почти в..
Голям празник като 6 май – Ден на Св. Георги Победоносец – не минава без подготовка за курбан във всички православни храмове, носещи името на светеца. Най-често храната се приготвя от агнешко или овче месо, както повелява традицията на този ден...
В края на 19-и век чешкият художник и фолклорист Лудвик Куба предприема пътуване до нашите земи, за да изследва българското песенно наследство. След като записва чутите мелодии, той посвещава цял том на България в своята поредица "Славянството в..
Багрене с цветовете от природата – това е темата, която е избрала да изследва с етнографски подход героинята на днешния ни разказ. Тя е млада..