Изложба от близо 100 книги на български автори от 23 държави на шест континента бе открита в Националната библиотека. „Тя е за всеки, който има очи, сърце и душа за България“, каза Красимира Александрова, директор на библиотеката. Пред БНР тя поясни, че авторите са от различни поколения, някои дори родени зад граница. „Те представят своето възприятие за родината, за поколенията преди тях и идеята за предаване на традицията през поколенията“. Има много стойностни произведения, но акцентът в изложбата е поставен върху съвременните автори, сред които Светлозар Панов, Мария Стайкова и Станка Николова от Австралия, Михаил Михайлов, почетен консул в Намибия, и много други. „Съдържанието на представените книги е различно, но това, което ги свързва е, че всеки един говори за любими места в родината, за паметта на собствения си род, за българщината по света. Всеки от тези автори носи България в сърцето си. И това аз свързвам със съвременното будителство“, подчерта Красимира Александрова.
Изложбата има и още един интересен акцент – на всеки кръгъл час ще бъде прожектиран филмът „Сърце като птица“ за аржентинския поет с български корени Марио Нестороф – дело на родолюбиви сънародници от Буенос Айрес.
Проектът е част от инициативата на вицепрезидента Илияна Йотова „Народността не пада там, дето знанието живей“, която включва срещи с български творци и интелектуалци зад граница.
„Опазването на българския език зад граница е една от основните ни цели. Ще го постигнем само с целенасочена и последователна политика“, каза на откриването Йотова.
Изложбата може да бъде посетена в рамките на месец.
Снимки: БГНЕСПрекалено е ангажиран животът на българите в Чехия. Работят масово в различни заводи, трудът е на смени, натрупва се умора и хората нямат желание да пътуват до столицата в неделния ден, само за да успеят да гласуват. С това си обяснява слабия интерес към..
В цяла Германия българите могат да гласуват в 66 секции. В Берлин те са пет, като във всяка от тях има машина. Изборният ден протича спокойно. До момента са гласували малко над 800 души, което в сравнение с изборите на 9 юни е малко повече..
Няма информация за сериозни проблеми при гласуването в Турция, предава специалния пратеник за изборите там Мария Петрова. Масово се гласува с машини, но от малък брой хора – така тя описва вота в югоизточната ни съседка. По-голяма е активността пред..