В двоен брой списание „Книжевно житие” от Северна Македония представя 32 съвременни български поетеси. Съставителите на специалното издание Роза Боянова и Бранко Цветкоски запознават македонската литературна публика с няколко поколения от талантливи българки поетеси. Идеята за алманаха дойде от северномакедонска страна, каза пред БНР-Бургас Роза Боянова.
„Поканата дойде от Бранко Цветковски. Той е учредител и главен редактор на сп. „Книжевно житие" от Скопие. Познава доста от българските поети и предложи да направим антология на поетеси, които са живи наши съвременници. Аз започнах да издирвам имената, творчеството на най-добрите, според мен, той също имаше свои предложения и така двамата сме съставители на антологията", разказва Боянова.
На 27 октомври се навършват 165 години от рождението на акад. Александър Теодоров-Балан, който е първият теоретик на българския книжовен език, фонетика и граматика. Той е роден е роден през 1859 г. в с. Кубей, Бесарабия. Неговият баща Стоян..
Седмицата на българското документално кино за изкуство и творци “Док-Арт-Фест” ще се състои в Берлин от 31 октомври до 6 ноември т.г. “Талантът няма националност, но корените му имат значение – от тях той черпи сила и се връща при тях, защото там..
Документалният филм „Духовното огледало на християнския Несебър“ на БНТ бе отличен с общо четири награди на три престижни международни кинофестивала в Бразилия, Грузия и Португалия . Сценарист на лентата е нашият колега от Радио България Иво..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път..
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш..