Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Според повече от половината българи в здравеопазването ни се шири корупция

Снимка: архив

В сектор „Здравеопазване“ има корупция – такова е мнението на 60% от българите. Едва 18 на сто от сблъскалите се с подобни практики обаче са подали сигнал. Това показват данните от изследване на „Глобал Метрикс“, проведено във втората половина на месец май, по поръчка на Българския институт за правни инициативи. 

Според проучването, по време на Covid пандемията са изпъкнали множество проблеми като пренебрегване на хронично болните, слаба профилактика, почти нулево ниво на следболнични грижи, ограничен достъп до специалисти за част от населението на страната, сбъркани протоколи за лекуване и др. Все по-осезаеми стават и недостигът на персонал, както и неадекватна на времето материално-техническа база в някои от лечебните заведения. 

Половината от анкетираните признават, че не са имали контакт с болница през последните 5 години. Голяма част от тях са на мнение, че в частните болници медиците са по-вежливи и отзивчиви. Затова 72% от българите в допитването биха искали да се лекуват в частни болници, ако имат финансовата възможност.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

През почивните дни ще е мразовито, но слънчево

В събота , 22 февруари, ще остане студено. Ще преобладава слънчево време с временни увеличения на облачността, средна и висока. Преди обяд на места в равнините ще има мъгла. Ще духа слаб източен, в Източна България до умерен северен вятър...

публикувано на 21.02.25 в 18:20

74% от младите лекари избират България

За трета поредна година расте броят на младите лекари, които искат да останат в България след завършването си. Това показват резултатите от анкета сред 224 български абсолвенти от Випуск 2024 на Медицинския факултет към Медицински университет-София. 74,3%..

публикувано на 21.02.25 в 14:30
Силсила Махбуб

Силсила Махбуб от Афганистан: Щастлива съм, че моят език се изучава в университета ви

На 21 февруари се отбелязва Международният ден на майчиния език, вписан в  календара на Организацията на обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО). Посветен е на опазването на езиковото и културното многообразие по света и се..

публикувано на 21.02.25 в 13:00